İklim değişikliklerinin yaşanması karşısında şimdi tüm dünya karbon salınımını azaltmak ve en aza indirmek için mücadele ediyor.

İklim değişikliklerinin yaşanması karşısında şimdi tüm dünya karbon salınımını azaltmak ve en aza indirmek için mücadele ediyor. Bu mücadele içerisinde Bitcoin ve kripto paralara da değinmek istiyoruz.

Yeşil enerji odaklı politikalar artık tüm dünyanın gündeminde. Enerjiye elbette ihtiyacımız var. Teknolojinin bu kadar geliştiği ve Sanayi 4’0’a giden yolda enerji vazgeçilmezlerden biri durumunda elbet. Bu bağlamda artık gelinen aşama fosil yakıtların kullanımı ile olanak gibi duruyor.

İklim değişikliği noktasında Bitcoin’in tükettiği enerji dolayısıyla Bitcoin'e yönelik eleştiriler zaman zaman gündeme geliyor. Bu eleştirilerin haklılık payı yoktur diyemeyiz ancak bankacılık sisteminin tükettiği enerji ile kıyaslandığında Bitcoin’in tükettiği enerji devede kulak kalıyor.

Bitcoin Proof of Work algoritması ile çalıştığı için ister istemez enerji tüketiyor. Ancak diğer kripto paralara bakıldığında çoğunun  Proof of Stake algoritması ile çalıştığını görüyoruz. Bu sistemin enerji tüketme noktasında sıfıra yakın olduğunu biliyoruz. Bu yüzden son derece çevre dostu bir sistem var karşımızda.

Bitcoin ve kripto paraların iklim değişikliği ile mücadelede rollerinin ilerleyen zamanlarda artacağını düşünüyorum. Önemli katkılar sağlayacak belki de bu alan. Bu yüzden önemsenmeli ve göz ardı edilmemeli.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ