Sahte Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto ile bilgisayar programcısı Hal Finney arasındaki ilk Bitcoin işlemi, tam olarak 11 yıl önce 12 Ocak 2009'da gerçekleşti.

İlk Bitcoin (BTC) İşlemi 11 Yıl Önce Satoshi Tarafından Yapıldı - Amaç Neydi?

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto ile bilgisayar programcısı Hal Finney arasındaki ilk Bitcoin işlemi, tam olarak 11 yıl önce 12 Ocak 2009'da gerçekleşti. Finney, bir test olarak 10 BTC (yazının yazıldığı sırada yaklaşık 81.000 $) aldı.

Finney bir forum yayınındaki deneyimini şöyle anlatmıştı: “Satoshi, yazılımın ilk sürümünü duyurduğunda, hemen yakaladım. Sanırım Satoshi'nin yanında bitcoin çalıştıran ilk kişi benim. 70-blok ötesi madenciydim ve ilk bitcoin işleminin alıcısıydım, Satoshi Bana bir test olarak on token gönderdi. Önümüzdeki birkaç gün içinde Satoshi ile bir e-posta görüşmesi yaptım, çoğunlukla hata bildirdim ve onları düzeltti"

"Bitcoin Çalışıyor"

Tarihteki ilk BTC işlemi, Finney'nin zaten tarihi olan "Running Bitcoin" tweet'ini 11 Ocak 2009'da yayınlamasından sadece bir gün sonra gerçekleşti.

Twitter'daki ilk Bitcoin sözü, sosyal medya devi  tarafından uygulanan yeni bir politika nedeniyle yakında silinebilir. Altı aydan daha uzun süre hiçbir etkinlik belirtisi göstermeyen hesaplar tarafından gönderilen tüm tweet'ler kaldırılacak.

Finney 2014 yılında amyotrofik lateral skleroz (ALS) ile savaşını kaybettikten sonra 58 yaşında vefat etti. Son tweet'i 2010'da yayınlandı. 2014 yılında mirasından memnun olduğunu yazdı.

"Bitcoinlerim kasamızda saklanıyor ve oğlum ve kızım teknoloji konusunda bilgili. Sanırım yeterince güvenli. Mirasım rahat."

Gerçek Satoshi?

Bitcoin'in yaratılmasından on yıl sonra, Satoshi'nin gerçek kimliği hakkındaki tartışmalar devam ediyor. Finney'in gerçek BTC yaratıcısı olduğuna işaret eden çok sayıda gerçek var. Satoshi ile aynı görüşleri ifade eden ve ilk BTC işlemini alan tanınmış bir siberpunk olmasının yanı sıra, Newsweek makalesi tarafından yanlışlıkla gerçek Satoshi olarak tanımlanan adam Dorian Satoshi Nakamoto ile sokakta yaşadı.

Ancak, Forbes muhabiri Andy Greenberg Finney'e doğrudan gerçek Satoshi olup olmadığını sorduğunda, bu iddiayı şiddetle reddetti.

Bitcoin 10 Milyon Dolar

Finney, baskın ödeme sistemi olacaksa BTC'nin yaklaşık 10 milyon dolar değerinde olabileceğini tahmin etti. Bitcoin teknik raporunda adı geçen Blockstream CEO'su Adam Back, bu kadar büyük bir fiyat hedefinin ABD enflasyonunun büyümesi nedeniyle göründüğünden daha yakın olabileceğini iddia ediyor. En iyi kripto para biriminin fiyatı "parasal delilik" nedeniyle on yıl içinde 10 milyon "olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ