İlk Bitcoin Futures Sözleşmesi 10.900$ ile sona eriyor.

Chicago Board Options Exchange (CBOE) 'un ilk Bitcoin vadeli kontrat sözleşmesi, 17 Ocak Çarşamba günü nispeten çalkantılı ve bol dalgalı bir haftanın sonunda Bitcoin (BTC) fiyatının 10.000$ altına düşmesiyle 10.900$ seviyelerin de kapandı.

9 Ocak 2018'e kadar CBOE'de Bitcoin vadeli işlemleri için 1,907 kısa pozisyon sözleşmesi yapıldı. Futures 16 Ocak'ta kapandığında, BTC/USD yaklaşık %36 oranında düşmüştü.

Reuters, vadeli işlem sözleşmesini "Ayılar, Boğaların üstüne çıkarak kazandı" şeklinde tanımlayarak kapandığını bildirdi. (Ayı ve Boğa Piyasasından bahsediliyor.)

CBOE genel müdürü Ed Tilly'in Financial Times'a verdiği demeçte:

"Pazar pürüzsüz bir operasyonel kapanış yaşadı ve yerleşim süreci tasarlandığı gibi çalıştı."

CBOE, 11 Aralık 2017 tarihinde BTC vadeli işlemlerini başlattı ve web sayfalarına bu kadar çok işlem hacmi çekmişti. Lansmanın yapıldığı gün, BTC fiyatları yaklaşık 16.500$ ila 17.500$ arasında kalmıştı.

Futures işlemleri başlamadan önce, CFA Russell Rhoads tarafından Kasım 2017 CBOE blog yazısı, Bitcoin Futures'un bilinmeyen potansiyelini spekülasyona tabi tutarak şöyle diyor:

"Benim sürekli olarak duyduğum soru 'Vadeli fiyatlarla spot bitcoin fiyatlandırma nasıl bir ilişkilidir?' Eğer verebilir en iyi (en dürüst) cevabı vermek gerekirse; 'Bilmiyorum!'.

CME Group, 18 Aralık 2017 tarihinde dünyanın ikinci Bitcoin vadeli işlemlerini başlattı; her sözleşme 5 adet Bitcoin sepetini temsil ederken, CBOE sözleşmelerinde her bir sözleşme 1 adet Bitcoin'i temsil ediyordu. CME'nin ilk Bitcoin sözleşmeleri 26 Ocak 2018 tarihinde sona erecek.

Cointelegraph Ocak ayı başında Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinin, Wall Street'teki çok fazla kurumun Bitcoin'i meşru bir varlık olarak tanımaya istekli hale geldiğinin bir göstergesi olduğunu yazdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ