İlk spot Bitcoin ETF, Jacobi Asset Management'tan Amsterdam'ın Euronext borsasında başlayacak.

İlk Spot Bitcoin ETF, Temmuz Ayında Avrupa

İlk spot Bitcoin ETF, Jacobi Asset Management'tan Amsterdam'ın Euronext borsasında başlayacak. Jacobi Asset Management, bu Temmuz'da bir Avrupa spot bitcoin ETF'sini başlatacağını duyurdu. Borsada işlem gören fon, Jacobi Bitcoin ETF olarak adlandırılacak ve Euronext Amerstdam'da listelenecek.

Avrupalı kurumsal ve profesyonel yatırımcılar, BCOIN bileti altında yıllık %1,5 yönetim ücreti karşılığında ETF aracılığıyla Bitcoin'e yatırım yapabilecekler.

Neden Bir Spot Bitcoin ETF?

Jacobi Asset Management, 2021'de kuruldu ve eski bir Goldman Sachs yatırım bankacısı olan CEO Jamie Khurshid tarafından yönetildi. Firma, dijital varlık yönetimi geçmişine sahip “çeşitli bir blok zinciri, teknoloji, yatırım ve düzenleyici uzman ekibinden” oluşuyor.

Khurshid, ETF'nin "yatırımcıların iyi kurulmuş ve güvenilir bir yatırım yapısı aracılığıyla bu heyecan verici varlık sınıfının altında yatan performansa erişmelerini sağlayacak" yorumunu yaptı. Jacobi, “dijital varlık yatırımlarını kurumsal ve profesyonel yatırımcılar için daha basit ve daha tanıdık hale getirmeyi” amaçlıyor.

Jacobi'ye göre, Fidelity Digital Assets ve Flow Traders'ın fonun “bütünleyici bir parçası” olduğu bildiriliyor.

Bitcoin'e Erişim

Flow Traders'ta Kurumsal Dijital Varlık Tüccarı olan Edd Carlton, spot Bitcoin ETF'nin listelenmesinin "kurumsal yatırımcılardan gelen artan taleple uyumlu" olduğunu iddia etti. ABD'de yıllardır spot Bitcoin ETF çağrıları yapılıyor.

Ancak şu ana kadar piyasaya sürülecek tek spot ETF'ler, ABD merkezli ETF'lerin çoğundan çok daha küçük olan Kanada, Brezilya ve Jersey'de bulunuyor. Daha küçük pazarlarda anlık ETF'ler üzerine inşa edilen Jacobi Bitcoin ETF, dünyanın en büyük spot Bitcoin ETF'si olmaya hazırlanıyor.

Genel olarak, Avrupalı yatırımcılar ABD'li yatırımcılarla aynı çeşitli ETF'lere sahip değiller; Sadece “Avrupa'daki perakende yatırımcıların yüzde 15 ila 20'si, ABD'deki muadillerinin yaklaşık yüzde 40'ına kıyasla ETF kullanıyor.” Sonuç olarak, Avrupa Komisyonu'nun bunları birleştirilmiş bir banttan çıkarmayı düşünmesiyle birlikte, Avrupa'da ETF'lerin ticaret hacmi daha düşüktür.

Bununla birlikte, Avrupa'da spot bir Bitcoin ETF'ye izin verme hareketi, muhtemelen emeklilik fonları, yatırım fonları ve sigorta şirketleri gibi kurumlara şu anda mevcut olmayan Bitcoin'e giden bir yol sağlayacaktır. Geleneksel yöntemlerle Bitcoin yatırımları için alternatif seçeneklerin olmaması göz önüne alındığında, bir spot Bitcoin ETF'nin Avrupa'da son derece popüler olma potansiyeli var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ