Uluslararası Para Fonu (IMF) baş ekonomisti, dijital para birimlerinin ABD dolarının küresel ticaretteki kilit rolüne meydan okumak üzere olmadığını söyledi.

Salı günü Financial Times için yapılan bir çalışmada, Ocak 2019'da IMF'nin baş ekonomisti olarak görev yapan Gita Gopinath, kripto para birimlerinin "ilgi çekici olasılıkları" temsil etmesine rağmen, önde gelen küresel rezerv para birimi doları destekleyecek altyapı ve küresel kabulden yoksun olduklarını yazdı.

Gopinath, "Ödeme teknolojilerindeki ilerlemeler, küresel bir rezerv para birimi olmak için gereken temel konulara değinmiyor. Doların durumu, ABD'nin sağladığı görüldüğü kurumlar, hukukun üstünlüğü ve güvenilir yatırımcı koruması tarafından destekleniyor" açıklamasında bulunuyor.

Dijital Para Birimleri

Dijital para birimlerinin doların baskınlığına doğrudan meydan okuyabileceği fikri, önde gelen bazı ekonomik rakamlar tarafından savunulmuştur. İngiltere Merkez Bankası'nın eski başkanı Mark Carney, daha önce, bir "sentetik hegemonik para birimi" (SHC) rezerv para birimi ile desteklenen bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ulusal ekonomilere fayda sağlayabileceğini öne sürmüştü

Ancak, SHC'ler küresel ticareti daha iyi dengeleyebilse de, Gopinath'a göre küresel olarak kabul edilmeleri gerekecek. Yavaş yavaş küresel GSYİH'yi oluşturan ve yükselişe geçen pek çok gelişmekte olan pazarla, bunun yakın zamanda gerçekleşmesi pek mümkün değil.

IMF'e göre, dolar 2019'un üçüncü çeyreğinde küresel döviz rezervlerinin yüzde 60'ından fazlasını oluşturdu ve geçen yıl 100 milyar dolardan fazla arttı. Bir sonraki en büyük rezerv para euro, aynı dönemde döviz rezervlerinin sadece yüzde 20'sini oluşturdu.

Küresel Döviz Rezervlerinin Payı

Geçen yıl, merkez bankaları kamuoyu ile kendi dijital para birimlerini başlatmak hakkında konuşmaya başladılar. Çin Halk Bankası (PBOC) yaz aylarında, Libra  gibi özel girişimlere alternatif olarak uzun süredir geliştirdiği dijital yuanını başlatmanın ve renminbi'nin yurtdışındaki statüsünü yükseltmenin "yakın" olduğunu açıkladı.

Federal Rezerv Başkanı Jay Powell Kasım ayında ABD merkez bankasının dijital doların ABD ekonomisine fayda sağlayıp sağlamadığını araştırdığını söyledi. Avrupa Merkez Bankası'nın yeni şefi Christine Lagarde de son zamanlarda CBDC'ler söz konusu olduğunda kurumunun “Vagonların önünde” olması gerektiğini, ancak potansiyel bir dijital euro'nun hedefleri konusunda net olması gerektiğini söyledi.

IMF daha önce dijital para birimleri üzerine araştırma yapılmasını savunuyordu. Önceki başkanı olarak, Christine Lagarde 2018'de merkez bankacılarının finansal içermeyi teşvik etmek ve ödemelerin gizliliğini artırmak için CBDC'leri "ciddiye" almayı düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Ancak IMF, erken benimsenmeye karşı da tavsiyede bulundu. Eylül 2018'de, Marshall Adaları yetkililerinden ABD doları ile birlikte çalışacak dijital bir para birimi başlatmayı yeniden düşünmelerini istedi. Ülke, kara para aklama ile mücadele konusunda sıkı denetimler getirmedikçe, bir IMF raporu, ABD bankaları ile önemli muhabir bankacılık ilişkilerini kaybetme, dolara erişimi kaybetme ve ulusun küresel finansal sistemden etkili bir şekilde kesilmesine neden olabileceğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ