IMF başkanına göre, kriptolar daha hızlı işlemler, daha ucuz ücretler ve daha fazla katılım sunduğu için küresel finansal sistemde çok önemli bir rol oynuyor.

IMF Başkanı, Terra Dramasından Sonra Kriptoları Terk Etmeye Karşı Tavsiyede Bulundu

IMF başkanına göre, kriptolar daha hızlı işlemler, daha ucuz ücretler ve daha fazla katılım sunduğu için küresel finansal sistemde çok önemli bir rol oynuyor.

Ona göre kripto düzenlemesi ve eğitim, yatırımcıları korumak için öncelik verilmesi gereken iki önemli şey.

Terra yıkımının tetiklediği kitlesel satışların ardından geçen ay kripto değerinden 500 milyar doların üzerinde silindi. Bitcoin 30.000 doların altına düşerken birçok kripto para hala kırmızı renkte. Luna'ya gelince, proje ciddi bir düşüşün ardından toplum tarafından tamamen terk edildi.

ABD'nin hızla yükselen enflasyonunu kontrol altına almak için faiz oranlarını yükseltmek de dahil olmak üzere bazı para politikaları uygulamayı amaçladığı için bu geri çekilmenin devam etmesi bekleniyor. Ancak Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, bu noktada kripto ekosisteminden vazgeçmenin haksızlık olduğuna inanıyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun Davos'taki yıllık toplantısında konuşan, TerraUST'ın başarısızlığının insanların tüm pazarı heba etmesinin nedeni olmaması gerektiğini belirtti.

Georgieva'ya göre kriptolar, daha hızlı işlemler, daha ucuz ücretler ve daha fazla katılım sunduğu için küresel finansal sistemde çok önemli bir rol oynuyor. TerraUST, algoritmik stabilcoin altında kategorize edilir. Çalışma süreci USDT ve USDC'nin beğenilerinden çok farklıdır. Stablecoin'ler, USD gibi bir rezerv para birimiyle 1:1 sabit tutmak için tasarlanmıştır. Ancak Algoritmik stablecoin'ler algoritmalar tarafından destekleniyor.

Tüm Kriptolar Aynı Değildir

Georgieva yaptığı açıklamada, tüm kriptoların aynı olmadığını açıkladı. Yalvarırım bu dünyanın öneminin dışına çıkma. Hepimize daha hızlı hizmet, çok daha düşük maliyetler ve daha fazla katılım sunuyor, ancak yalnızca elmaları portakal ve muzdan ayırırsak.

Piyasada son zamanlarda meydana gelen olay, getirdiği risk seviyesi nedeniyle eleştirilen bu varlık sınıfının sevenlerine karşı kullanıldı. Ancak IMF başkanı, her yatırım varlığının bir risk seviyesiyle geldiğini açıkladı. Ayrıca yatırımcılar, daha az destekli varlıklardan kaçınarak bu risk düzeylerinden bazılarını dikkate almalıdır.

Ne kadar az destek varsa, bu şeyin yüzünüzde patlaması riskini almaya o kadar hazırlıklı olmalısınız. Açıklamasında, yatırımcıları korumak için düzenlemeler için baskı yapan kilit oyunculara katıldı. Ona göre kripto düzenlemesi ve eğitim, yatırımcıları korumak için öncelik verilmesi gereken iki önemli şey.

Kriptoların birçok tartışma yaratan bir diğer yönü de para birimi durumudur. Georgieva, insanların kripto ürünlerini para birimleriyle karıştırmamaları gerektiği konusunda uyardı. Söz konusu ürünün devlet garantisi yoksa, yalnızca bir varlık sınıfı olarak nitelendirilebilir, ancak para birimi olamaz.

Son zamanlarda, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kriptoların değersiz olduğunu ve bu nedenle sıkı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Dijital varlıkların, özellikle Bitcoin'in içsel bir değeri olmadığı, ancak spekülasyonların bir temsili olduğu söyleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ