Uluslararası Para Fonu (IMF), stablecoinler de dahil olmak üzere yeni dijital ödeme yöntemlerinin benimsenmesi ile ilgili potansiyel faydalar ve olumsuzluklar hakkında bir blog yazısı yayınladı.

IMF’e Göre Stablecoinler Yasadışı Faaliyetleri Artırabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF), stablecoinler de dahil olmak üzere yeni dijital ödeme yöntemlerinin benimsenmesi ile ilgili potansiyel faydalar ve olumsuzluklar hakkında bir blog yazısı yayınladı.

IMF, “Dijital Paranın Yükselişi” başlıklı yeni blog yazısında IMF’in stablecoin cinsinden fiziki bir varlığa veya fiili para birimine sabitlenmiş ve fiyat dalgalanmasını en aza indirmek için tasarlanan dijital para birimlerinin müşterilere ve topluma önemli faydalar sağlayabileceği ancak risksiz olmadığı vurgulanıyor.

IMF, halkın stablecoin sağlayıcılarına geçeceği için bankaların aracı olarak rollerini kaybedebileceğini ifade ediyor. Ancak, bankaların yok olmayacaklarını, çünkü kendi inovasyonlarını geliştirerek rekabet etmeye çalışacaklarını tahmin ediyor.

Blog yazısında ayrıca, teknoloji devleri tarafından temsil edilen yeni tekellerin gelişebileceği vurgulanıyor.

Diğer sonuçların yanı sıra, IMF, politika yapıcıların tüketicilerin korunmasını ve finansal istikrarı güçlendirmesi ve “güvenliği” kaybetme riskiyle yüzleşmesi gerektiğini vurguluyor. Enflasyonel değişikliklere maruz kalan ülkelerde, borsalardaki stablecoinlerin yerel para birimlerinin yerini alabileceği ve küresel  para politikasını ve finansal kalkınmayı baltalayabileceği ifade ediliyor.

IMF'e göre, stablecoinler para aklama ve terör finansmanı da dahil olmak üzere yasadışı faaliyetleri de artırabilir.

Blog yazısında ayrıca, “Yeni teknolojiler izlemeyi iyileştirmek için fırsatlar sunuyor, ancak denetçilerin daha parçalı ve coğrafi olarak farklı değerdeki stablecoin zincirine adapte olmaları gerekecek” vurgusu da yapılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ