Uluslararası Para Fonu (IMF), Orta Amerika ülkesini, El Salvador'un oluşturduğu finansal ve yatırımcı riskleri nedeniyle yasal ödeme aracı olarak kullanmaması gerektiği konusunda uyardı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Orta Amerika ülkesini, El Salvador'un oluşturduğu finansal ve yatırımcı riskleri nedeniyle yasal ödeme aracı olarak kullanmaması gerektiği konusunda uyardı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) personeli, Orta Amerika ülkesindeki bir misyonla ilgili bir sonuç bildirisinde, El Salvador'un ortaya koyduğu finansal ve yatırımcı riskleri nedeniyle Bitcoin'i yasal ödeme aracı olarak kullanmaması gerektiğini yazdı. El Salvador, Bitcoin'i isteğe bağlı bir yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olmuştu.

IMF, El Salvador'dan Bitcoin İle İlgili Riskleri Ele Almasını İstiyor

22 Kasım IMF iletişiminde, “Bitcoin'in yüksek fiyat oynaklığı göz önüne alındığında, yasal bir ihale olarak kullanılması yatırımcının korunması, finansal bütünlük ve finansal istikrar için önemli riskler barındırıyor” dedi. “Kullanımı ayrıca mali koşullu yükümlülüklere yol açar. Bu riskler nedeniyle Bitcoin yasal bir ihale olarak kullanılmamalıdır.” IMF personeli, finansal katılım ve büyüme çabalarını memnuniyetle karşılasa da, El Salvador'un bitcoin'i yasal ihale olarak kullanma, “yeni ödeme ekosistemi” ve Bitcoin ticareti ile ilgili riskleri ele alması gerektiğini söylüyor. Orta Amerika ülkesi, 7 Eylül'de ABD doları ile birlikte Bitcoin'i yasal ihale haline getirdi.

IMF Açıklamasında El Salvador İçin Birkaç Tavsiyede Bulundu

IMF, yaptığı açıklamada Bitcoin yasasının kapsamını daraltmak da dahil olmak üzere El Salvador için çeşitli tavsiyelerde bulundu. Ayrıca, yatırımcıları korumak, kara para aklama ve terörizmin finansmanına (AML/CFT) karşı korunmak ve riski yönetmek için ödeme sisteminin düzenlenmesini ve gözetimini güçlendirmeyi önerir. IMF bildirisinde, "Diğer e-cüzdanlarda olduğu gibi, Chivo'nun da müşterilerin fonlarını, hem ABD doları hem de Bitcoin cinsinden, rezerv varlıklarını ayırarak ve halka çitle çevirerek tam olarak koruması gerekir" diyor. “Kripto teknolojilerinin” ve dijital sistemlerin ödemeleri daha verimli hale getirmeye yardımcı olabileceğini kabul etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ