Küresel kredi kuruluşu Uluslararası Para Fonu (IMF), Kenya merkez bankasına önerilen dijital şilininin mevcut özel sektör dijital parasına “zarar vermemesi” gerektiğini söyledi.

IMF, Kenya Merkez Bankası

Ödeme Sistemini Açık ve Rekabetçi Tutmak

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), Kenya merkez bankasının önerdiği dijital para biriminin mevcut özel sektör dijital parasını tamamlaması ve tehdit etmemesi gerektiğini söylediği bildiriliyor. Küresel borç veren herhangi bir önlem alınmazsa, Kenya Merkez Bankası (CBK) tarafından çıkarılan bir dijital para biriminin işlem maliyetlerini M-Pesa gibi mobil para operatörlerini işten çıkarma noktasına kadar potansiyel olarak düşürebileceği konusunda ısrar etti.

The Nation tarafından hazırlanan bir rapora göre, IMF yorumunda CBK'nın dijital şilin belgesinin merkez bankasının ödeme sistemini nasıl açık ve rekabetçi tutmayı planladığını özetlemesini istediğini söyledi.

“Kağıt, CBDC'nin potansiyel ihracının amacının, mevcut özel sektör dijital ödeme çözümlerini ikame etmek yerine tamamlamak olduğunu ve CBK'nın açık, rekabetçi bir ödeme sistemine olan bağlılığını teyit etmek olduğunu belirtebilir. Bu bağlamda, merkez bankası parası ile özel sektör ödeme araçları arasındaki dengenin zaman içinde sabitlenmediğini ve 'doğru' bir dengenin olmadığını not ediyoruz” dedi.

CBDC Zarar Vermemeli

Fintech'ler için bir tehdit oluşturmanın yanı sıra, CBK'nın önerdiği dijital şilin, “dijital çözümler geliştirmede dikkate değer ilerleme” kaydeden bankalar için de bir tehdit oluşturuyor. IMF'ye göre, CBK'nın dijital şilin kağıdı, önerilen dijital para biriminin “zarar vermeyeceğini” açıkça belirtmelidir. “Bankaların ve diğer dijital finans sağlayıcılarının müşterilerini elinden alarak bu tür hoş dijitalleşme gelişmelerini boğmamalıdır.”

IMF ayrıca, dijital şilinin bankalar için artan finansman maliyetiyle sonuçlanmaması veya “bankaların müşteri ilişkileri kurarak elde ettikleri değerli bilgileri” reddetmemesi gerektiğini de savundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ