G20 maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin koronavirüs pandemisi üzerine yakın zamanda yaptığı bir toplantıdan sonra,

IMF, Ekonominin Korona Virüsü Etkisinden Kurtulması İçin Bu Tarihe İşaret Etti

G20 maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin koronavirüs pandemisi üzerine yakın zamanda yaptığı bir toplantıdan sonra, Uluslararası Para Fonu (IMF) 'den Kristalina Georgieva, 2020'deki olumsuz küresel büyümenin, - veya muhtemelen daha kötüsünün - 2007-2008 mali krizi gibi bir krizin 2021’de düzelmesini bekliyor.

2020 için kasvetli bir görünüme rağmen, Georgieva 2021'de bir iyileşme öngörüyor, çünkü uluslar çevreyi korumaya öncelik veriyor ve virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için sağlık sistemlerini güçlendiriyor.

“Tüm ülkelerin insanları korumak ve ekonomik zararı sınırlamak için birlikte çalışmaları gerekiyor. Bu bir dayanışma anı…

“Ekonomik etki şiddetlidir ve ciddi olacaktır, ancak virüs ne kadar hızlı durursa iyileşme o kadar hızlı ve güçlü olur.”

Georgieva, IMF'nin şu anda yaklaşık 80 ülkenin yardım istemesi nedeniyle diğer uluslararası finans kurumlarıyla yakın işbirliği içinde çalıştığını söyledi.

IMF ayrıca, sağlık krizinin en savunmasız ülkeler üzerindeki ekonomik etkisini azaltmak için üyelerinden Felaket Muhafaza ve Yardımlaşma Güvenini yenilemek için fon katkısı istiyor.

Georgieva, IMF'nin aynı zamanda 1 trilyon dolarlık kredi verme kapasitesini uygulamaya hazır olduğunu ve düşük ve orta gelirli ülkelere yardımcı olmak için özel para rezervi ayırmayı düşünüyor.

 “Bunlar olağanüstü koşullar. Birçok ülke şimdiye kadar benzeri görülmemiş önlemler alıyor. Tüm üye ülkelerimizle çalışan IMF olarak biz de aynısını yapacağız. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ