Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel dijital para birimi düzenlemelerine “kapsamlı, tutarlı ve koordineli” bir yaklaşım çağrısında bulundu.

IMF, Kripto Düzenlemelerine “Kapsamlı, Tutarlı ve Koordineli” Bir Yaklaşım Çağrısında Bulundu

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel dijital para birimi düzenlemelerine “kapsamlı, tutarlı ve koordineli” bir yaklaşım çağrısında bulundu. Küresel finans kuruluşundaki üç yetkili, dijital para birimlerinin sınır ötesi ve sektörler arası yapısının ulusal düzenleyici yaklaşımları etkisiz hale getirdiğine inanıyor. Ülkelerdeki finansal düzenleyiciler aktif olarak kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyor. Daha önce, Hindistan'ın merkezi hükümeti yakında parlamentoya bir kripto düzenlemesi tasarısı sunacağını duyurdu.

IMF, Kripto Para Birimlerinin Finans Sektörü İçin Oluşturduğu Riskleri Araştırıyor

Dong He, Aditya Narain ve Tobias Adrian, IMF'nin Para ve Sermaye Piyasaları Departmanında yönetici pozisyonlarında bulunuyorlar. Yakın tarihli bir blog yazısı, dijital para birimlerinin finans sektörü için oluşturduğuna inandıkları riskleri ve birleşik düzenlemelerin bu risklerin çoğunun üstesinden nasıl gelebileceğini ele aldı. Üç yönetici, değerlemeyi belirlemeyi dijital para birimleriyle ilgili en önemli zorluklardan biri olarak belirledi. Diğerleri, borsalar ve cüzdanlar için finansal bütünlük riskleri gibi riskleri tanımlamayı, izlemeyi ve yönetmeyi içerir. Yatırımcı korumasının olmaması ve bazı stabilcoinler için yanlış ifşaat, aynı zamanda 'düzenleyicilere meydan okuyan' zorlukları da beraberinde getiriyor.

IMF, Çözümün Birleşik Bir Düzenleyici Yaklaşımda Yattığına İnanıyor

IMF yöneticileri, çözümün birleşik bir düzenleyici yaklaşımda yattığına inanıyor. Finansal İstikrar Kurulu'nun (FSB) dijital para birimleri için standartlardan oluşan küresel bir çerçeve geliştirmesi gerektiğini düşünüyorlar. Yöneticiler, “Amaç, düzenleyici arbitraj potansiyelini en aza indirirken veya faaliyeti daha kolay gereksinimlere sahip yargı bölgelerine taşırken, finansal istikrar ve piyasa davranışına yönelik risklerin yönetilmesine yönelik olarak yetki alanları arasında tutarlı bir şekilde uygulanabilecek kapsamlı ve koordineli bir yaklaşım sağlamak olmalıdır” dedi.  Şu anda, çoğu ülke kendi izole ulusal düzenleyici yaklaşımları üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte, dijital para birimlerinin sınır ötesi ve sektörler arası olması nedeniyle, IMF bu tür yaklaşımların kapsamlı olma ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ