IMF, pandemi sonrası kripto ve Asya hisse senedi piyasaları arasındaki daha büyük entegrasyonun finansal sistemler için istikrar riskleri oluşturabileceğini söylüyor.

IMF, pandemi sonrası kripto ve Asya hisse senedi piyasaları arasındaki daha büyük entegrasyonun finansal sistemler için istikrar riskleri oluşturabileceğini söylüyor.

Bitcoin ve hisse senedi arasındaki artan oynaklık korelasyonunun, iki pazar arasında daha fazla yayılma anlamına gelebileceğinden bahsediyor.

21 Ağustos Pazar günü, Uluslararası Para Fonu  IMF, kripto para birimlerinin Asya hisse senedi piyasalarıyla nasıl giderek daha fazla ilişkilendirildiğini ve bunun neden artan bir endişe işareti olabileceğini açıklayan ayrıntılı bir blog yazısı yayınladı.

Kripto piyasasında 2020-2021 mega boğa koşusu sırasında, Asyalı yatırımcılar kripto alanında çok sayıda katılım gösterdi. Buna Hindistan, Vietnam ve Tayland'ın bazı bölgelerinden perakende ve kurumsal yatırımcılar dahildir. Sonuç olarak, kripto para birimleri Asya'nın geleneksel finansal sistemleriyle daha fazla entegrasyon göstermiştir.

IMF, pandemiden önce kripto para birimlerinin finansal sistemden büyük ölçüde yalıtıldığını açıklıyor. Bitcoin ve kriptonun Asya hisse senetleriyle çok az korelasyonu vardı, bu nedenle finansal sistem için herhangi bir büyük istikrar riski oluşturmadı. Ancak IMF, son iki yılda tablonun değiştiğini kaydetti.

Ucuz borçlanmaya kolay erişim nedeniyle, kripto ticareti, Asya genelinde milyonlarca yatırımcının kripto para vagonuna katılmasıyla yükseldi. Asyalı yatırımcılar, 2021 kripto boğa koşusu sırasında kripto piyasasını 3 trilyon doların üzerine çıkaran büyük sayılara katıldı.

IMF, finansal sistemin geçmişte kriptodan izole edilmiş olmasına rağmen, ileride durumun böyle olmayabileceğine dair endişelerini dile getiriyor. Kripto ve geleneksel finansal piyasalar arasında yayılmanın her şansı olduğunu belirtiyor. IMF şunları ekliyor:

Kriptodaki büyük kayıplar, bu yatırımcıları portföylerini yeniden dengelemeye, muhtemelen finansal piyasa oynaklığına ve hatta geleneksel yükümlülüklerde temerrüde neden olmaya itebilir.

Kripto ve Asya Hisse Senetleri Arasındaki Oynaklık Korelasyonu

IMF, pandemiden önce Bitcoin ile Asya hisse senedi piyasası arasındaki getirilerin ve oynaklık korelasyonlarının düşük olduğunu belirtiyor. Ancak 2020'den bu yana önemli ölçüde arttılar. Bu korelasyonu anlamak için IMF'den aşağıdaki tabloya bir göz atın.

Görüldüğü gibi, Bitcoin ile hisse senedi piyasası arasındaki getiri korelasyonu pandemiden sonra 10 kat arttı. Bu, kripto için sınırlı risk çeşitlendirme faydalarına işaret ediyor. Benzer şekilde, oynaklık korelasyonları da 3 kat arttı ve bu da kripto ve hisse senedi piyasalarında risk duyarlılığının yayılma olasılığını gösteriyor.

IMF, kripto ve Asya hisse senedi piyasaları arasındaki daha büyük bağlantılılığın birkaç nedenden kaynaklanabileceğini açıklıyor. Bu, kripto platformlarının ve yatırım araçlarının daha fazla kabul edilmesini, perakende ve kurumsal oyuncular tarafından benimsenmenin artmasını ve kripto OTC pazarlarındaki büyümeyi içerir. IMF yazıyor:

Ocak Küresel Finansal İstikrar Notumuzda geliştirilen yayılma metodolojisini kullanarak, Asya'daki kripto-özsermaye korelasyonlarındaki artışın, Hindistan, Vietnam ve Tayland'daki kripto-sermaye oynaklık yayılmalarında keskin bir artışın eşlik ettiğini de bulduk. Bu, finansal piyasaları etkileyebilecek şokların iletilmesine izin veren iki varlık sınıfı arasında artan bir bağlantılılığa işaret ediyor.

Asya'da dijital varlıkların benimsenmesi arttıkça, yatırımcılar kripto para birimlerinin oluşturduğu risklere karşı daha duyarlı olabilir. IMF, Hindistan, Vietnam ve Tayland hükümetleri tarafından üstlenilen son düzenleyici eylemleri övüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ