Uluslararası Para Fonu (IMF), 'büyük kilitlenme'nin tetiklediği benzeri görülmemiş küresel ekonomik yavaşlamanın daha iyi hale gelmeden çok daha kötüye gideceğine dair kesin bir tahmin yayınladı.

IMF Küresel Raporunu Yayınladı: Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Uluslararası Para Fonu (IMF), 'büyük kilitlenme'nin tetiklediği benzeri görülmemiş küresel ekonomik yavaşlamanın daha iyi hale gelmeden çok daha kötüye gideceğine dair kesin bir tahmin yayınladı.

Bitcoin (BTC) geleneksel pazarlarla rekor bir korelasyon yaşarsa, kripto para biriminin, büyük ölçüde beklenen yarılanma sonrası boğa koşusu üretme şansı varsa S&P 500'den kopması gerekir.

IMF küresel büyüme tahminini % 6,3 düşürdü

14 Nisan'da IMF, COVID-19'un kilitlenmeyi 90 yıldaki en kötü ekonomik gerileme olarak nitelendirdiği ve 2022'ye kadar toplam dokuz trilyon dolarlık zararı öngördüğü üç aylık Dünya Ekonomik Görünümü raporunu yayınladı.

Raporun büyüme tahmini Ocak ayından bu yana % 6,3 düşerek, 170'den fazla ülkede ekonomik faaliyetin geri çekilmesiyle bir önceki yılın aynı dönemine göre  % 3 oranında gerileme öngörüyor.

IMF Araştırma Direktörü Gita Gopinath, tahminin “dünyadaki çoğu ülke için ikinci çeyrekte salgın ve gerekli sınırlamaların zirve yapması” varsayımına dayandığını ve bu yılın ikinci yarısında gerilediğini söyledi.

“Çok kısa bir sürede büyük revizyon. Bu Büyük Kilitlenmeyi Büyük Bunalım'dan bu yana en kötü durgunluk ve Küresel Finansal Krizden çok daha kötü hale getiriyor.”

2008 mali krizi, başlangıcından itibaren 12 ay içinde büyümede % 0.1'lik bir küresel toparlanma yaşadı. Bununla birlikte, mevcut krizin Çin ve Hindistan üzerinde acil bir etkisi vardır. IMF, 2021'de daha iyimser ve % 5,6 küresel iyileşme öngörüyor.

IMF tahminleri Bitcoin için kötü haber

Uluslararası Para Fonu'nun küresel ekonomiye bakış açısı, Bitcoin ve kripto para piyasaları için olumsuz bir alamet içerebilir, BTC yakın zamanda S&P 500 ile rekor korelasyon üretiyor. Kriz derinleşirse geleneksel piyasaların nasıl tepki vereceği bilinmese de, fiyatların daha da düşeceklerini gösteriyor.

Coinmetrics tarafından 14 Nisan'da yayınlanan verilere göre, Mart ortası piyasa kargaşası Bitcoin'i geleneksel pazarlarla rekor korelasyonlarda gördü. Birleşmenin Mart sonuna doğru kısaca normalleştiği görülürken, Nisan ayı başlarında korelasyonların geçen ayki rekor seviyelerdeki korelasyona işaret ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ