Uluslararası Para Fonu, Latin Amerika'nın (Latam) bu yıl büyümeye devam edeceğini ve bölgenin karşı karşıya olduğu tüm zorluklara rağmen %3'lük bir büyüme oranına ulaşacağını tahmin ediyor.

IMF, Latam

IMF, Latam'ın Büyümeye Devam Edeceğini Öngörüyor

Uluslararası Para Fonu, büyüme ve 2022'nin ikinci yarısında Latam'ın karşılaşacağı olası zorluklar hakkında bir dizi tahmin yayınladı. Kurum tüm değişkenleri inceledikten sonra bölgenin 2022'de %3 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor, ekonomik toparlanma ve Covid-19 pandemisinden etkilenen birçok endüstrinin yeniden açılmasıyla güçlendi.

Bu yükseltilmiş tahmin, Uluslararası Para Fonu'nun daha önce yaptığı tahminden daha yüksek ve bölgenin sadece %2,5 oranında büyümesini bekliyor. Ancak bu olumlu tahminle bile fon, Latam'ın ekonomik performansını bu yılın ilerleyen zamanlarında test edecek birçok faktörün olduğunu belirtiyor.

Dünya ekonomisinin karşı karşıya olduğu makroekonomik koşullar, giderek artan enflasyonist panorama ve bölgedeki sosyal gerilimler gibi faktörler, Uluslararası Para Fonu'nun 2023 için büyüme tahminini %2,5'e indirmesine neden oldu.

Değişen Küresel Rüzgarlar

Kuruluş, en önemlileri enflasyonist baskılar ve küresel yavaşlama olmak üzere bu faktörlerin nasıl kötüleştiğini açıklıyor. Enflasyon sorunuyla ilgili olarak, kurum büyümeye devam etmesini ve önceki rekorları aşmasını bekliyor.

Enflasyon… canlanan iç talep, devam eden tedarik zinciri aksaklıkları ve yükselen emtia fiyatları arasında bölge genelinde hızlandı.

Fon, enflasyon oranlarının Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika ve Peru'daki merkez bankalarının hedef aralıklarını aşmasını bekliyor.

Tüm bu panorama, önümüzdeki aylarda düzenleme ve politika oluşturmayı zor bir görev haline getirecek. Milletvekilleri, ekonomik istikrar ve sosyal politikalar arasında denge kurarak, zor durumda kalanlara yardım etmek, süreçteki sosyal krizlerden ve kurumsal istikrar sorunlarından kaçınmak zorunda kalacaklar.

Latam'ın karşılaştığı zorluklardan endişe duyan tek kurum Uluslararası Para Fonu değil. İspanya Merkez Bankası yakın zamanda yayınlanan bir raporda , aynı endişeleri dile getirdi ve kurumsal istikrarsızlığın, “en savunmasız hanelerin son çeyreklerde enflasyondaki artışa bağlı olarak maruz kaldığı satın alma gücü kaybının bir sonucu olarak ortaya çıkabileceği” konusunda uyardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ