Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Tao Zhang, Merkez Bankası Dijital Para Birimi'nin (CBDC'ler) geliştirilmesi konusunda güçlü bir tartışma yaptı.

IMF Merkez Bankası Dijital Para Birimleri İçin Bu Vurguyu Yaptı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Tao Zhang, Merkez Bankası Dijital Para Birimi'nin (CBDC'ler) geliştirilmesi konusunda güçlü bir tartışma yaptı. Yeni bir varlık sınıfı olarak, özellikle gelişmekte olan dünya için muazzam bir vaatte bulunduklarını iddia ediyor.

Zhang, CBDC'leri Londra Ekonomi Okulu tarafından düzenlenen bir konferansta verilen bir konuşmada tartıştı. Bu para birimlerinin, özellikle hızlı, kesintisiz transferler sağlayarak ve bankasızlar için finansal hizmetler sağlayarak finansal alana getirebileceği birçok avantaja işaret etti.

Bununla birlikte, özellikle, küresel ekonomi genelinde bir devrimin sürdüğünün ve merkez bankalarının eski haline gelmekten kaçınmak için inovasyon yapmaları gerektiğinin farkındaydı. Özellikle, CBDC'lerin “düzenlenmesi zor olabileceği ve finansal istikrar ve para politikası aktarımı için risk oluşturabileceği” belirttiği stablecoinlerin artan popülaritesini azaltma potansiyeline sahip olduğunu ileri sürmektedir.

Zhang ayrıca, bu varlıkların kitlesel olarak benimsenmesi ile ortaya çıkabilecek zorluklara da dikkat çekti. En önemlisi, mevcut küresel finansal alan, sınırsız dijital para birimlerini içerecek şekilde tasarlanmamıştır. Böylece, bir veya birkaç seçkin güçlü CBDC dünyaya hakim olabilir. Bu olasılığı “dolarlaştırma” olarak nitelendirdi.

Bir yandan, uluslararası bir değişim aracı olarak kullanılan bir CBDC, şu anda maliyetli, yavaş ve opak olan sınır ötesi ödemelerin verimliliğini artırabilir. Ancak, aynı zamanda, sınır ötesi kullanılabilir CBDC, yüksek enflasyon ve oynak döviz kurları olan ülkelerde para ikame olasılığını (“dolarlaştırma”) artırabilir ve bu nedenle merkez bankasının bağımsız bir para politikası yürütme yeteneğini azaltabilir.

İlginç bir öneri, bankaların Zhang'ın “sentetik CBDC” olarak adlandırdığı fiat destekli dijital para birimleri oluşturma olasılığıydı. Bu tür tokenlar bankacılık sektörünün bu dijital varlıkların yönetimi ile ilgili zorlukları üstlenmesini sağlayacaktır. Örneğin, kara para aklamanın önlenmesi ve müşterinizi bildiğiniz düzenlemelerin uygulanması. Bununla birlikte, tokenlar güvenilir bir merkez bankasının desteğine sahip olacaktı.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, dünya çapındaki merkez bankaları agresif bir şekilde Bitcoin gibi kripto para birimlerinin toplu olarak benimsenmesini engellemek için bir araç aramaya başladı. CBDC'ler, bu merkezi otoriteler tarafından kullanıcılarının özgecil yararları için sunulan bir yenilik değildir. Aksine, merkez bankaları artık blockchain varlıklarının onları eski haline getirmekle tehdit ettiğini ve CBDC'lerin uygulanabilir bir rekabet yaratmak için umutsuz bir girişim olduğunu anlıyorlar.

 Merkez bankaları için gerçek zorluk, kripto para biriminin açık, aracısız ve anonim doğasının, dijital olsa bile, merkezi olarak kontrol edilen herhangi bir varlık tarafından kopyalanamamasıdır. Aslında, çoğu fiat para birimi zaten dijital biçimde kullanılmaktadır. Özel bankacılık sektörü bu gerçeği fark etti ve şimdi blockchain teknolojisi etrafında iş modelleri oluşturmak için adımlar atıyor. Belki de merkez bankalarının en iyi hamlesi, ilerideki değişiklikleri kabul etmek ve bu yeni varlık sınıfını zayıflatmak yerine meşrulaştırmaya başlamak olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ