IMF, daha iyi kripto düzenlemesinin ana nedenlerinin sanal varlık sağlayıcılarının son başarısızlıkları olduğunu söylüyor.

IMF Raporu, Kripto Varlıklarının Artık Niş Ürünler Olmadığını Söylüyor, Kapsamlı Düzenleme Gerektiriyor

IMF, daha iyi kripto düzenlemesinin ana nedenlerinin sanal varlık sağlayıcılarının son başarısızlıkları olduğunu söylüyor.

Rapor ayrıca, düzenleyicilerin çeşitli nedenlerle kripto endüstrisini düzenleyen zorlu bir savaşla karşı karşıya olduğu konusunda da uyarıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, son yıllarda kripto varlıkları niş ürünlerden daha yaygın hale geldi. Bu nedenle, yetkililerin sektörü düzenlemek için daha ayrıntılı politikalar geliştirmesine ihtiyaç vardır.

Raporun ortak yazarları Aditya Narain  IMF sermaye piyasaları direktörü  ve yardımcısı Marina Moretti, kripto varlıklarının artık ödeme araçları, spekülatif yatırımlar ve zayıf para birimlerine karşı koruma olarak yararlı olduğunu belirtti. Yazarlar ayrıca, sanal varlık sağlayıcılarının  kripto borsaları, ihraççılar ve koruma fonları  son zamanlardaki başarısızlıklarının, düzenleyicilerin ilgili kripto politikaları oluşturması için gerekli itici güç olduğunu belirtti.

Ancak Narain ve Moretti, çeşitli engellerin düzenleyicilerin uygun kripto düzenlemeleri oluşturmasını zorlaştırdığını belirtiyor. Bu tür engeller arasında düzenleyicilerin uygulanabilir becerilere sahip olmaması, piyasanın hızlı gelişimi ve piyasanın faaliyetlerini izleme mücadelesi sayılabilir.

Düzenleyicilerin birkaç önceliği vardır ve kaynakları çok kısıtlıdır. Bu nedenle, sektördeki evrime ayak uyduracak beceri ve yetenekleri öğrenmekte zorlanıyorlar.

Rapor ayrıca çeşitli düzenleyicileri kripto düzenlemesine tutarlı ve koordineli bir yaklaşım benimsemeye zorluyor. Böylece, küresel olarak kriptolar için tek tip bir düzenleyici çerçeve olabilir.

Düzenleyicilerin Mücadelesi

Yazarlar, kripto düzenlemesinin çeşitli yönlerinin geleneksel finansal düzenleme kapsamında olmadığını açıkladı. Bu nedenle, düzenleyicilerin politikaların oluşturulmasını kendi aralarında bölmelerini önerirler. Ardından düzenleyiciler, politikaları tek bir kapsamlı küresel kripto politikasında birleştirebilir.

Bazıları protokol geliştiricileri, madenciler ve doğrulayıcılar gibi kripto aktörlerine odaklanabilir. Diğerleri tüketicinin korunmasına, güvenliğine veya finansal bütünlüğe odaklanabilir. “Küresel kapsamlı bir kripto düzenlemesi, kripto piyasasına çeşitli faydalar sunuyor. Piyasalarda düzen, daha yüksek tüketici güveni, izin verilen sınırlar ve inovasyonun gelişmesi için elverişli bir ortam olacak.”

Küresel finansal düzenleyiciler, kripto pazarını düzenlemenin en iyi yolları hakkında çeşitli toplantılar düzenlediler. Avrupa, merakla beklenen Kripto Varlıklarda Piyasalar  MiCA kripto politikasının son taslağını önümüzdeki altı hafta içinde yayınlamayı planlıyor.

“Sorumlu finansal yenilik yasası” olarak bilinen bir Yasa Tasarısı, Amerika Birleşik Devletleri'nin kripto endüstrisi hakkındaki en büyük sorulara verdiği çözümdür. Her zaman kriptoya kapsamlı bir yasak getirilmesini savunan kripto karşıtı milletvekilleri bile artık piyasayı düzenleme ve tamamen yasaklamama fikrini destekliyor.

ABD Kongre Üyesi Brad Sherman, duruşunu tamamen kripto yasağından sektörün düzenlenmesine değiştiren en son kripto karşıtı milletvekili. Sherman, endüstrinin o kadar çok paraya ve etkiye sahip olacak şekilde büyüdüğüne ve doğrudan bir yasağın imkansız olduğuna inanıyor. Düzenleyicilerin IMF'nin bu rapordaki önerilerini dikkate alması tüm kripto para oyuncularının, yatırımcıların ve düzenleyicilerin çıkarına olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ