İNG Bank Bulletproofs adlı yeni kriptografik Blockchain gelişimini tanıttı.

ING Bank Blockchain Gizlilik Aracı Bulletproofs Gelişimini Tanıttı

Hollanda merkezli küresel bankacılık ve finansal hizmetler şirketi ING, 7 Şubat'ta yapılan bir duyuruya göre, Bulletproofs adlı yeni kriptografik Blockchain gelişimini tanıttı.

Bulletproofs, ING’nin sıfır bilgi menzilli kanıt (ZKRP) ve sıfır bilgi kümesi üyeliği (ZKSM) gibi önceki Blockchain gizlilik odaklı gelişmeleri için genişletilmiş bir teknolojiyi temsil eder.

ING bankası ilk kez Kasım 2017’de ZKRP’yi piyasaya sunarak piyasa katılımcılarının bir işlemde anonimliklerini korurken doğruluğunu teyit etti. Örneğin, araç bir ipotek başvurusunda bulunan kişinin maaşlarının kesin rakamı ortaya koymadan belirli bir aralıkta kanıtlamasına izin verdi.

ZKRP'nin geliştirilmiş bir sürümü olan ZKSM, Ekim 2018'de piyasaya sürüldü ve genel olarak veri güvenliğini korumak için bağlamsal ayrıntıları açıklamadan belirli alfasayısal verileri doğrulamak için daha güçlü bir kod sağladı. Bu nedenle, ING bankası, bankaların tam bir ülkeyi açığa vurmadan, bir müşterinin Avrupa Birliği'ne ait bir ülkede yaşadığını doğrulayabildiği bir örneği gösterdi.

Bulletproofs önceki sıfır bilgi kanıtlarına göre daha hızlıdır. Bulletproofs güvenilir bir kuruluma dayanmadığından, parametreler gizli bir değer olmadan üretilebilir ve bu da Blockchain üzerindeki tüm kullanıcılar için daha yüksek bir güven derecesi sağlar.

Blockford'un başlattığı Blockstream ile ortaklaşa Stanford Üniversitesi ve University College London'dan araştırmacılar tarafından geliştirilen Bulletproof’lar GitHub’ta açık kaynak kodlu.

Bu yılın başlarında, ING, R3’ün ticari Blockchain platformu Corda’ya erişmek için Enterprise Blockchain Konsorsiyumu R3 ile beş yıllık bir sözleşme imzaladı. Rapora göre ING, Corda’nın merkeziyetçi olmayan uygulamalarını (CorDapps) global iş altyapısı içerisinde uygulamayı planladı.

12 Nisan'da, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası ortaklaşa özel bir Blockchain ve yeni bir varlık Öğrenme Parası başlattılar. Yeni madalyonun parasal değeri olmadığı ve gerçek bir kripto para birimi olmadığı bildirildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ