ING Bank ekonomisti: “Bitcoin muhtemelen niş bir ürün olacak”

Hollanda’nın dev bankası ING Bank’ın başekonomisti Bitcoin’in muhtemelen finansal niş (ufak ve sınırlı bir kitleye sahip) bir ürün olacağına dair açıklamalarda bulundu.

18 Aralık’ta yayınlanan habere göre ING Bank’ın başekonomisti olan Teunis Brosen, kripto değerlerin gerçek kullanımının teknoloji meraklıları, özel yaşamlarıyla ilgili çok takıntılı olanlar ve geleneksel piyasaların enflasyonundan korkanlar arasında sınırlı kalacağını söyledi. 

“Uzun vadede Bitcoin’in geniş çaplı bir müşteri kitlesine sunmak için elinde çok bir şeyi yok, ve muhtemelen ona inanmış bir grup hevesli kitle içinde kalarak niş bir ürüne dönüşecek.”

Bronsen’ın söylediklerine bakıldığında son günlerde yapılan açıklamalardan biraz daha farklı olduğunu görebiliriz. Özellikle Bitcoin’in değerinin 18.000$’ı geçmesiyle ve mevzu bahis olan regülasyona tabi tutulma söylentilerini de düşünürsek.

Bronsen, merkezi aracıların olmaması gibi Bitcoin’in güçlü yanları olarak addedilen bazı özelliklerin Bitcoin’in daha geniş bir kitleye ulaşmasında engel teşkil edebileceğini savundu. Aynı zamanda Bitcoin’in fiyat dalgalanmalarının bazı tüketiciler için çok kullanışlı bir yatırım yöntemi olmadığını ekledi.

“Bitcoin’in bir yatırım olarak işlev görebilmesi için çok daha stabil olması gerekiyor. Kendi paranızla bugün büyük boy latte alıp yarın küçük boy espresso almak zorunda kaldığınız bir dünyada, bu çok da ikna edici bir durum değil.”

Ünlü ekonomistin açıklamaları daha çok Bitcoin üzerine olsa da genel olarak kripto değerler hakkında da eleştirilerde bulundu. Ana özelliklerinin açık kaynaklar olarak belirtilmesinin kitle piyasası için çok da uygun olmadığını söyledi.

“Kripto değerler kendi arasında ve kullanıcıları için rekabet içindeyken gene kendi kullanıcıları ve başka kullanıcılar için genişletilmiş bir ağ üzerinden değer yaratabilir. Sadece kendine özgü özellikleri olan ve benzeri başka yerde bulunmayan bir platform olmasından dolayı eşsiz bir değer yaratamazlar.”

Tüm bu eleştirilerin yanısıra Bronsen blok zinciri hakkında oldukça olumlu yorumlarda da bulundu:

“Blok zinciri, finanstan sağlığa; oy kullanmadan noterliğe kadar başka alanların da gelişmesine vesile olabilecek gerçekten etkileyici bir teknoloji. Sen çok yaşa blok zinciri!”

*Çevirmenin notu: Her zamanki gibi geleneksel piyasada bir özne olmadıkça her şekilde varlığını sürdürmesine kendilerince "iknalar". Farkında oldukları şeyin gelebileceği noktadan korkan herkes benzer açıklamalarda bulunuyor. Çok da kafaya takmamak lazım!

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ