İngiliz bankacılık devi Standard Chartered, Ethereum tabanlı teknolojiyi kullanan kurumsal blok zinciri dağıtımlarını ilerletmeyi amaçlayan üye lider bir kuruluş olan Enterprise Ethereum Alliance'a (EEA) katılan en yeni şirket oldu.

İngiliz Bankacılık Devi Kurumsal Ethereum Birliğine Katıldı

İngiliz bankacılık devi Standard Chartered, Ethereum tabanlı teknolojiyi kullanan kurumsal blok zinciri dağıtımlarını ilerletmeyi amaçlayan üye lider bir kuruluş olan Enterprise Ethereum Alliance'a (EEA) katılan en yeni şirket oldu.

2017 yılında piyasaya çıkan EEA, tüm işletmelerin ve tüketicilerin iyileştirilmesi için küresel olarak güvenilebilecek ve kullanılabilecek bir dizi açık kaynaklı, standartlara dayalı blok zinciri spesifikasyonu geliştirmeye odaklanmış durumda. Halen Microsoft, Santander, JPMorgan, Accenture, BNY Mellon ve diğer şirketlerle birlikte 500'den fazla üyesi bulunuyor.

Güç Birliği

EEA üyesi olan Standard Chartered, Ethereum tabanlı kurumsal teknolojiyi en iyi uygulayan, açık standartlar ve açık kaynak odaklı referans mimarilerinin peşinde olan endüstri liderleriyle güçlerini birleştireceğini ifade ediyor.

Standard Chartered Grup Başkanı Dr. Michael Gorriz yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanıyor:

EEA’nın bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz ve bankacılık sektöründe blok zinciri araştırma ve uygulamalarını derinleştirmek için diğer önde gelen endüstri oyuncularıyla işbirliği yapabileceğimiz fırsatları bekliyoruz.

Blockchain’i İlk Pilot Uygulamaya Koyan Banka

Banka, ödemeler için blockchain teknolojisini pilot uygulamaya koyan ilk finansal kurumlar arasındaydı. Teknolojinin dijital çağda bankacılık ve ticaret için merkezi olduğuna inanıyor ve işlemlerin gerçek zamanlı olarak doğrulanmasına, güvenceye alınmasına ve işlenmesine olanak sağlıyor.

Standard Chartered sadece blok zinciri alanında aktif olarak yer almakla kalmıyor aynı zamanda kullanımını keşfetmek için çeşitli endüstri ortakları ve finans teknolojileriyle birlikte çalışıyor. Voltron'un kurucu üyelerinden biri olan banka Kredi Mektuplarını (LC) dijital olarak oluşturmak, değiştirmek, onaylamak ve yayınlamak için Ekim 2018'de başlatılan blok zincir tabanlı bir açık endüstri platformu aynı zamanda. Ağustos ayında, Çin merkezli Linklogis ile ilk blok zincir bazlı derin kademe tedarik zinciri finansman işlemini tamamladı.

Ayrıca Hong Kong’dan Filipinler’e blok zinciri odaklı bir sınır ötesi havale hizmeti başlatmak için Ant Financial ile de ortaklık kurdu. Diğer bir proje, Siemens Financial Services ve TradelX ile işbirliği yaparak ticari finansman için blok zincir tabanlı akıllı garantiler yaratmayı hedefliyor.

Banka aynı zamanda bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmek için Tayland Merkez Bankası öncülüğünde Project Inthanon ve Singapur Para Kurulu Otoritesi (MAS) liderliğindeki Proje Ubin ile ödemelerin ve menkul kıymetlerin tahsil edilmesi ve ödenmesi için dağıtılmış muhasebe teknolojisinin kullanımını keşfetmek için işbirliği yapıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ