Kuyumcu, hassas müşteri verilerinin yayınlanmasını önlemek için bilgisayar korsanlarına ödeme yaptı.

İngiliz Bir Kuyumcu, Bitcoin Fidye Ödemesini Reddettiği İçin Sigorta Şirketine Dava Açtı

Sigorta Şirketi, Bitcoin Fidye Ödemesini Karşılamayı Reddettiği İçin Davayla Karşı Karşıya

Bloomberg'in geçen hafta bildirdiğine göre, lüks bir İngiliz Kuyumcu Graff, sigortacısı The Travellers Companies'e fidye bitcoin ödemesini karşılamayı reddettiği için dava açtı.

Grup, Orta Doğu telif hakkı da dahil olmak üzere şirketin büyük müşterilerinin verilerini sızdırmakla tehdit ettikten sonra kuyumcu Rus hack çetesi Conti'ye 7,5 milyon dolarlık bir bitcoin fidyesi ödedi. Graff, fidye ödeme tutarını bilgisayar korsanlarıyla görüştü ve 15 milyon dolardan düşürmeyi başardı.

Conti, geçen yıl Eylül ayında Graff'a saldırdı ve Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'dan kraliyet aileleriyle ilgili verileri sızdırdı. Bilgisayar korsanları ailelerden özür diledi ancak Graff'ın daha fazla verisini sızdırmaları gerekebileceğini söyledi.

Hacker grubunun bildirdiğine göre, "Amacımız, ülkeleri ekonomik baskı altında çökerken iğrenç derecede pahalı satın alımlar yapan ABD-İngiltere-AB neo-liberal plütokrasisi tarafından yapılan mali açıklamalarla ilgili mümkün olduğunca çok Graff bilgisini yayınlamaktır."

Yetkililer, bireyleri ve işletmeleri fidye ödemeleri yapmaktan caydırsa da, özellikle bir siber saldırının verdiği zarar fidyenin maliyetinden daha büyük olduğunda, onlara ödemenin faydalı olduğu durumlar vardır.

Bazı sigortacılar, kripto fidye ödemelerini kapsayan siber sigorta poliçeleri sunar. Ancak uzmanlar sigorta şirketlerinin, fidye ödeyen şirketlerden alacaklarını ödeyerek istemeden organize suçları finanse ettiği konusunda uyardı.

İngiliz Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin (NCSC) kurucu CEO'su Ciaran Martin, geçen yıl “İnsanlar suçlulara bitcoin ödüyor ve nakit para talep ediyor” dedi. Şunları vurguladı: “Bunu önlenebilir olarak görüyorum. Şu anda şirketler, tüm bunların ortadan kalkmasını sağlamak için fidye ödemeye teşvik ediyor. Sigorta yasasını değiştirme ve bu ödemeleri yasaklama konusunda ciddi bir şekilde düşünmeniz veya en azından sektörle büyük bir istişare yapmanız gerekiyor.”

Graff'ın fidye ödemesiyle ilgili olarak, bir şirket sözcüsü şunları söyledi: “Suçlular, müşterilerimizin özel satın alımlarının hedefli olarak yayınlanmasını tehdit etti. Çıkarlarını korumak için mümkün olan tüm adımları atmaya kararlıydık ve bu tehdidi başarıyla etkisiz hale getiren bir ödemeyi müzakere ettik.”

Mücevher şirketi ekledi:

Travellers'ın bu sigortalı riskin ödenmesinden kaçınma girişiminden son derece hüsrana ve hayal kırıklığına uğradık. Bize bu kurtarma işlemlerini Yüksek Mahkeme'ye götürmekten başka seçenek bırakmadılar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ