İngiltere'nin en iyi finansal düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesi (FCA), ABD ve İngiltere'nin kripto düzenlemesi konusundaki bağları derinleştireceğini söyledi.

İngiliz Düzenleyicisi, ABD ve İngiltere

ABD ve İngiltere, Kripto Düzenlemesi Konusunda İşbirliğini Güçlendirecek

İngiltere Mali Davranış Otoritesi'nin CEO'su Nikhil Rathi, FCA'nın düzenleyici hedeflerini Çarşamba günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nde açıkladı.

FCA başkanı, “Küresel odak alanlarından biri hem fırsatlar hem de riskler olan kriptodur” dedi. “Şu anda, görevimiz platformlar için kara para aklamayla mücadele kurallarıyla sınırlıdır. Bu katı kuralları İngiltere pazarında faaliyet göstermek isteyen diğer firmalara uyguladığımız gibi uyguladık.”

Regülatör şunları ekledi:

ABD ve İngiltere, istikrarlı paralar ve merkez bankası dijital para birimlerinin keşfi dahil olmak üzere kripto varlık düzenlemesi ve piyasa gelişmeleri üzerindeki bağları derinleştirecek.

Rathi, FCA'nın bu yılın başlarında yaklaşık 200 katılımcıyı çeken “Kripto Baskılar” düzenlediğinden bahsetmeye devam etti. FCA, web sitesinde “Olayların amacı, mevcut pazar ve uygun bir düzenleyici rejimin tasarımı hakkında endüstri görüşlerini araştırmaktı” dedi.

Baş mali düzenleyici şunları açıkladı:

Katılımcılar bize kripto varlıklar için yüksek bir öncelik olarak düzenleyici bir rejim istediklerini söylediler… Ayrıca, firmaların ve yatırımcıların hazırlanmalarına ve kuralların gelişen kripto varlıklarına uymasına izin vermek için zaman içinde aşamalı olarak düzenlenmesini istiyorlar.

“Geçmişte, yenilikçi firmalar daha az düzenleme talep ederdi. Artık kuralların kesinliği sağlamaya yardımcı olmak için orada olduğunu anlıyor ve takdir ediyorlar” 

FCA başkanı şunları kaydetti:

Uygun tüketici koruması veya pazar bütünlüğü pahasına olmamasını sağlarken, temel teknoloji için sorumlu kullanım örneklerini açıkça destekliyoruz.

Birleşik Krallık hükümeti Mayıs ayında Kraliçe'nin Konuşmasında bir sonraki parlamento yılı için yasama gündemini özetledi. Tasarılardan biri, “kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde benimsenmesini ve teknoloji sağlayıcılarına esnek dış kaynak kullanımını” desteklemeyi amaçlıyor. Bir diğer amaç ise “fidye yazılımı için kullanılan başlıca ortam olan kripto varlıklarını daha hızlı ve kolay bir şekilde ele geçirmek ve kurtarmak için güçler” yaratmak.

Ayrıca İngiliz hükümeti , ülkeyi küresel bir kripto merkezi ve “kripto için misafirperver bir yer” haline getirmek için Nisan ayında ayrıntılı bir plan açıkladı. Plan, kripto için dinamik bir düzenleyici çerçeve oluşturmayı, stablecoin'leri düzenlemeyi ve Yaz tarafından çıkarılacak bir takas edilemez token (NFT) oluşturmak için Royal Mint ile çalışmayı içeriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ