İngiliz Ordusu'nun resmi Youtube ve Twitter hesapları Pazar günü ele geçirildi ve bilgisayar korsanları bunları, Tesla CEO'su Elon Musk'ın yer aldığı bitcoin ve eter eşantiyon dolandırıcılıkları da dahil olmak üzere kriptoyu tanıtmak için kullandı.

Bitcoin, Kripto ve NFT Dolandırıcılıklarını Teşvik Etmek İçin İngiliz Ordusunun Kullanılan Sosyal Medya Hesapları

İngiliz Ordusu Pazar günü resmi Youtube ve Twitter hesaplarının ihlal edildiğini doğruladı.

Ordunun yaklaşık 363 bin takipçisi olan doğrulanmış Twitter hesabı, Twitter tarafından kaldırılmadan önce, değiştirilemez token (NFT) dolandırıcılığını tanıtan bir dizi gönderiyi retweetledi. İhlal sırasında hesap adı, profil resmi ve afiş resmi NFT koleksiyonlarına benzeyecek şekilde değiştirildi.

Bu arada ordunun 177 bin abonesi olan Youtube hesabının adı “Ark Invest” olarak değiştirildi ve hesaba bitcoin ve ether eşantiyon dolandırıcılığını tanıtan dört canlı video yüklendi. Dolandırıcılar, kendilerine gönderilen her bitcoin veya eter için, miktarın iki katını geri alacağınızın reklamını yaptı. Videolar Tesla CEO'su Elon Musk, eski Twitter CEO'su Jack Dorsey ve Ark Invest CEO'su Cathie Wood'u içeriyordu.

İngiliz Ordusu'nun Youtube hesabına dört video yüklendi. Kaynak: Youtube

Dolandırıcılar, kripto para dolandırıcılıklarını, özellikle de bitcoin ve eter eşantiyonlarını tanıtmak için genellikle tanınmış kişileri ve ünlüleri kullanır.

Musk , Dorsey ve Wood'un yanı sıra, kripto para dolandırıcılıklarında öne çıkan diğer tanınmış kişiler arasında Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates, Berkshire Hathaway'den Warren Buffett ve Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak yer alıyor .

Haziran ayında, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 46.000'den fazla kişinin geçen yılın başından bu yana dolandırıcılık nedeniyle 1 milyar doların üzerinde kripto para birimi kaybettiğini bildirdiğini açıkladı .

İngiliz Ordusu sözcüsü: “Bilgi güvenliğini son derece ciddiye alıyoruz ve sorunu çözüyoruz. Soruşturma tamamlanana kadar daha fazla yorum yapmak uygun olmaz.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ