Ölümcül koronavirüs dünyanın dört bir yanında yayılırken, dolandırıcılar para kazanmaktan çekinmiyor.

İngiliz Polisi Bitcoin (BTC) Dolandırıcılarının Bu Yöntemi Hakkında Uyarıda Bulunuyor

Ölümcül koronavirüs dünyanın dört bir yanında yayılırken, dolandırıcılar para kazanmaktan çekinmiyor.

Guardian'ın bildirdiğine göre, İngiliz polisi koronavirüs salgını ile ilgili dolandırıcılıkların artmasıyla ilgili bir uyarı yayınladı. Britanyalılar zaten Bitcoin ödemeleri talep eden kötü aktörlere 1 milyon dolardan fazla para kaptırdı.

Toplu histeri

İngiltere'de 115 onaylanmış vaka ile, insanlar kendilerini yaklaşmakta olan pandemiden korumak için aşırı çaba göstermeye hazırlar.

Raporda, bazı mağdurların, bölgelerindeki virüs bulaşmış kişilerin bir listesini sunmaya söz veren sahte CDC e-postalarına yanıt verecek kadar dikkatsiz oldukları belirtiliyor. Buna karşılık, dolandırıcıların Bitcoin'de ödeme almak istedikleri belirtiliyor.

Bu arada, bazı fırsatçı dolandırıcıların kitle kıtlığı nedeniyle son zamanlarda değerli bir emtia haline gelen yüz maskeleri de var. Bir adamın bazıları için yaklaşık 15.000 dolar harcadığı bildirildi, ancak siparişini hiçbir zaman almadı.

'Black Mirror' bölümü değil

Koronavirüs korkusundan para kazanma girişimi bu değildi. Kripto geliştiricileri kısa süre önce 'CoronaCoin' adlı yeni bir ölüm sayısına bağlı olarak arzı 48 saatte bir azalan bir distopik token başlattı.

 CoronaCoin'in arzının yüzde 20'si aylık olarak Kızıl Haç'a bağışlanacak olsa da, birçoğu hala morbid kripto para birimini son derece etik olmayan bir şekilde eleştirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ