İngiliz Şirketleri Bitcoin yerine altcoinlere yatırım yapıyor

Citrix'in resmi bloguna göre, İngiliz işletmelerinin yüzde 50'sinin kripto para birimi yatırımı yaptığını, ancak sadece yüzde 7'sinin Bitcoin'e (BTC) yatırım yaptığını gösteren bir anket çalışması yaptı.

Araştırma, 250 ya da daha fazla çalışanı bulunan 750 İngiliz teknoloji yatırımcı firmasını inceledi. Ankete katılan işletmeler ortalama 24 BTC'ye sahip olduklarını bildirirken, şu anda bu yatırımın 240.000 dolara denk geldiği gözlemleniyor.

İngiliz şirketlerinin yatırım yaptığı altcoinler neler?

Anket yapılan tüm işletmelerin yüzde 93'ü kripto yatırımlarını Bitcoin dışındaki altcoinler olduğunu  bildirdi. Şirketlerin yüzde 53'ü Litecoin (LTC), yüzde 43'ü Ethereum (ETH), yüzde 33'ü Ripple (XRP) ve yüzde 29'u Dash'a yatırımlarını yönlendirdiler.

Citrix, Bitcoin'in 20.000 dolara yükselip ardından 7000 dolanın altına düşmesinden sonra, incelenen bazı işletmelerin, fiyat yükselişinde BTC'yi satarak "tatmin edici bir kazanç" sağladığını bildirdi. BTC son zamanlarda kademeli olarak yükseliş yaşarken ankete göre, BTC'nin sahibi olduğu işlerin yüzde 38'i satış yapmak istiyor, yüzde 5'in ise yakın gelecekte BTC satma planları yok.

Kripto para birimleri satın almaya neden karar verdiler?

Anket yapılan işletmelerin yüzde 40'ı, sağlayıcıları ödemek için kripto paralarınıı kullanıyor, yüzde 32'si çalışanlara ödemek için kripto paralarını kullanıyor. Yüzde 27'si akıllı sözleşme ve Blockchain teknolojisi yanında kripto kullanmayı, fundraising ve eğitim için yüzde 27’si de araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde yüzde 17'yi kullanmayı planlıyor.

Kripto para birimlerinin stoklanmasına ilişkin güvenlik riskleri nelerdir?

Ankete katılan BTC  yatırım şirketlerinin yüzde 64'ü BTC'nin yükselen fiyatının siber suçluları BTC varlıklarına saldırmak için etkilediğine inanmaktadır. Ankete katılan işletmelerin yüzde 18'i de kripto şirketlerinin içeriden hırsızlığa maruz kalma riskine girmesinden korkuyor.

Ankete göre, kriptolu işletmelerin çoğu siber güvenliği ciddiye alıyor; yalnızca yüzde 5'i, kripto varlıklarını korumak için hiç önlem almadığını bildirdi. Yedekleme prosedürleri anket yapılan işletmelerin yüzde 52'si, soğuk ya da çevrimdışı depolama alanı yüzde 36, çoklu cüzdanlar yüzde 36, özel ya da katı bir bilgisayar kullanan yüzde 35 ve ikili kontrol gerektirdiğinden kripto varlıklarına birden çok kişinin erişmesi gerekiyor.

Bu şirketler gelecek için ne öngörüyorlar?

Yakın zamandaki kripto paralardaki iniş çıkışları yüzünden  pazarın çökebileceğini düşünen  yüzde 35 işletme yer alırken, yüzde 34'ü oynaklığın stoklarına daha fazla kripto eklemelerini engellediğini söylüyor. Yüzde 18'lik bir kesim, istedikleri zaman yatırımlarını nakte dönüştürememekten endişe ediyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ