İngiltere Altın destekli dijital parasının basımına başladı

İngiltere Altın destekli dijital parasının basımına başladı

Ülkenin dolaşımda bulunduğu tüm fiziksel paraların üretilmesinden sorumlu olan İngiltere Kraliyet Darphanesi, kendi altın destekli elle tutulur kripto parasını duyurdu. Kraliyet Darphanesi (RMG) adı verilen Blockchain tabanlı madeni para The Royal Mint tonozunda depolanan altının dijital bir temsili olarak açıklanıyor.

Gerçek altın satan Kraliyet Darphanesi şirketi Royal Mint Külçesi’nin basımını da gerçekleştiriken  Blockchain, üzerinde işlem yapılacak olan RMG coinin borsadaki talepleri ne olacağı merakla bekleniyor. İngiltere Kraliyet Darphanesi yetkilisi  Tom Coghill, bir RMG coininin bir gram altın değerine eşit olduğuna da değinerek "RMG'yi tuttuğunuzda gerçek altın olduğunu anlayabileceksiniz " dedi.

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, Bitcoin ve altını karşılaştırırken, Bitcoin 2017'de daha yüksek bir değer artışı gördüğünü, altın değerli bir maden değeri olarak kalacağını bildirdi.

Tom Coghill, Bitcoin yatırımlarının altın yatırımlarından daha belirsiz olduğunu iddia etti:

"Altın muhtemelen 6.000 yıldır değerli bir maden olduğu, bit eşinin biraz daha genç olduğu ve bitcoin geleceğinin belirsiz olduğu konusunda bir argüman vardı. Burdan yola çıkarak değeri bilinen, elle tutulur bir projeyi  hayata geçirdik" dedi.

Öncü Avustralya ardından İngiltere

RMG projesi, ilk olarak Aralık 2016'da Kraliyet Darphanesi tarafından projelendirildi. Değerli metallerin desteklediği kriptoklenebilirlik yaratan tek ülke İngiltere değil. Geçtiğimiz hafta Avusturalya yerel kaynakları, ülkenin en büyük kıymetli metal rafinerisi Perth Mint'in fiziksel değerli metallerle desteklenen kendi kriptokrasisini geliştirmeye başladığını bildirdi. Kısacası Bitcoin ve Bloackchain sayesinde ülkelerde aslında geleceğin Blockchain teknolojisinde olduğunu bilerek yeni değerler yaratmanın peşine düştüğü açıkça görülüyor.  

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ