HM Revenue and Customs (HMRC), kendisine kripto vergilerini ödemeyen şirketlerden kripto para birimleri alma yetkisi verecek yeni düzenlemelerin getirilmesini öneriyor.

İngiltere Bitcoin İçin Yeni Bir Adım Atıyor

HM Revenue and Customs (HMRC), kendisine kripto vergilerini ödemeyen şirketlerden kripto para birimleri alma yetkisi verecek yeni düzenlemelerin getirilmesini öneriyor.

Bitcoin Vergisi

Dijital çağda vergilerin toplanma biçimini modernize etmeye yönelik hazırlıkların bir parçası olarak, Hükümet şimdi vergi dairesine çevrimiçi cüzdanlara erişme olanağı sağlayacak önerileri değerlendiriyor. İngiliz haber kuruluşu The Telegraph tarafından 7 Mayıs'ta yayınlanan bir habere göre bu, vergilerin toplanma şeklini modernize etme stratejisinin bir parçası olacak.

İnsanlar vergi ödemeyi reddettiğinde ve “borçların doğrudan tahsili” makamlarının kapsamına girdiğinde, HMRC zaten banka hesaplarından fonlara el koyma yeteneğine sahiptir. Ancak kuruluş, bu yeteneği PayPal gibi çevrimiçi ödeme hesaplarını içerecek şekilde genişletmeyi düşünüyor.

Bir istişare raporunda HMRC, çevrimiçi ödeme yapma yöntemi olarak kripto para birimlerinin kullanımının yaygınlaşması durumunda bunun şirketlerin kripto para cüzdanlarını da kapsayabileceği ihtimalini gündeme getiriyor.

Mümkün mü?

Kripto para birimini cüzdanlardan çıkarma olasılığı, yasa dışı davranışları ve kara para aklamayı kolaylaştırmakla suçlanan bir sektöre yönelik bir sonraki “baskı” olarak görülecektir. Herhangi bir merkezi otorite tarafından düzenlenmeyen Bitcoin gibi kripto para birimlerinin kullanımı, bireylerin devlet kontrolü dışında paralarını kontrolünü yeniden kazanmaları için bir yöntem olarak teşvik edilmiştir.

İnsanlar tarafından kontrol edilen bu kripto para cüzdanlarına yalnızca sahibi erişebilir, ancak Coinbase, Binance ve Kraken gibi merkezi çevrimiçi borsalarda saklananlar düzenlemelere tabi olabilir.

Yasa dışı davranış kanıtı bulduklarında, kolluk kuvvetleri artık bu borsalardan kripto para birimine el koyma ve kanıt olarak saklama olanağına sahip.

Bir HMRC istişare belgesi, "Dijital para birimleri etrafında daha fazla düzenleme getirilirse, kripto para cüzdanları mal ve hizmetler için daha popüler bir ödeme yöntemi haline gelebilir" diyor.

Bir HMRC sözcüsü şunları söyledi:

“Bu istişareye verilecek yanıtlar, Hükümetin ek analizler yapmasına ve teklifler üzerinde angajman yapmasına yardımcı olacaktır. HMRC'nin tüm yetkileri, vergi mükelleflerine yetkilerin orantılı ve tutarlı bir şekilde kullanıldığına dair güvence vermesi gereken önlemlerle dengelenmiştir.

HMRC tarafından yapılan son açıklamalar, kripto para biriminin öz değerlendirme vergi beyannamelerine dahil edileceğini gösteriyor. Finans uzmanları tarafından yapılan tahminlere göre, bu, şu anda açıklanmayan karlar için sermaye kazancı vergilerinde yıllık 10 milyon sterlinlik bir artışa neden olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ