Bitcoin ve Altcoin İşlemleri genellikle anonimdir ve izlenemez. Sonuç olarak, failin tespit edilmeden başarılı olabileceğini bilerek kripto ile gölgeli anlaşmalar yapmak genellikle daha kolaydır.

İngiltere’de İlginç Bitcoin İtirafı

Kripto para birimi Bitcoin ve Altcoin İşlemleri genellikle anonimdir ve izlenemez. Sonuç olarak, failin tespit edilmeden başarılı olabileceğini bilerek kripto ile gölgeli anlaşmalar yapmak genellikle daha kolaydır.

Ancak, Leicestershire, Birleşik Krallık'tan Hisham Chaudhary için durum böyle değil. IŞİD destekçilerini bitcoin ile finanse etti ve şimdi büyük jüri onu teröristleri desteklemekten suçlu bulduğu için hapis cezasıyla karşı karşıya.

Terör Örgütü ve Çevrimiçi Propaganda

BBC News yayınına göre, bu eylemin faili Hisham Chaudhary, terörist gruba para aktarmak için bitcoin kullandı.

Ayrıca İslam Devletleri kışkırtıcılarını desteklemek için çevrimiçi propaganda yaptı. Yasadışı eylemlerinin bir sonucu olarak, “Birmingham Kraliyet Mahkemesi”nde davası için kurulan bir Jüri onu suçlu buldu.

Soruşturma sırasında yetkililer, 28 yaşındaki genç adamın Suriye'deki gözaltı kamplarındaki birçok IŞİD destekçisini serbest bırakmak için çok para topladığını ve poundları Bitcoin'e çevirdiğini keşfetti.

Chaudhary, iddialara yanıt verirken iddiaların doğru olmadığını söylüyor. Ona göre yaptığı her şeyin insani bir gündemi vardı, başka bir şey değil.

Ancak savcılık, genellikle savaş niyetlerini temsil eden Cihat videolarından birini internette oynattığında, insani iddialarını çöpe attı.

Ayrıca, Chaudhary'nin tutuklanması 2019'da gerçekleşti. Tutuklama sırasında polis, IŞİD propagandasının bazı kayıtlarını buldu. Bu bilgi, Kuzey Doğu Terörle Mücadele Polisi'nin başındaki Başmüfettiş Martin Snowden'den geldi.

Aleyhindeki tüm bu bilgilerle mahkeme, 4'ü terör yayınlarını paylaşmak, 1'i IŞİD'e üye olmak ve 2'si terörü parayla desteklemek olmak üzere yedi ayrı suçtan suçlu buldu. Karar duruşması 3 Eylül 2021'de görülecek.

IŞİD 300 Milyon Dolarlık Bitcoin'e Sahip mi?

Birçok kişi IŞİD ve 300 milyon dolar değerinde olduğu varsayılan Bitcoin deposu hakkında açıklamalar yapıyor. Açıklama, 2019'da birçok spekülasyona yol açtı, ancak analistler buna inanmıyor gibi görünüyor.

Chainalysis'e göre, böyle bir teorinin doğru olması muhtemel değildir. Raporları, kriptonun şeffaf olduğuna ve teröristlerin yasadışı fonlarını saklamak için böyle bir seçeneği seçmeyeceklerine dikkat çekti. Bunun yerine, birçok terörist grup tüm işlemlerini tamamlamak için nakit kullanıyor.

Chainalysis, nakit ve diğer birçok değer transfer yönteminin kripto para birimleri kadar şeffaf olmadığını bildiriyor. Kriptodaki işlemler genellikle halka açık ve aynı zamanda görünür olan blok zincirine kaydediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ