Birleşik Krallık Hazinesi, gözünü stablecoin ödeme düzenlemesine dikiyor.

İngiltere Hazinesi, Stabilcoin Düzenlemesiyle İlerleyecek

Birleşik Krallık Hazinesi, gözünü stablecoin ödeme düzenlemesine dikiyor. Düzenleme, TerraUSD gibi algoritmik stabilcoinleri hariç tutacaktır. Hükümet kripto inovasyonunu teşvik etmek istiyor, ancak güvenlik pahasına değil.

İngiltere Hazinesi, Stabilcoin Düzenlemesiyle İlerleyecek

Majestelerinin Hazinesi Exchequer, Kraliçe'nin 10 Mayıs 2022'deki konuşmasında belirtilen finansal düzenlemeye dayalı olarak stabil paraları düzenleme planı ile ilerleyecek.

İngiltere Hazinesi, ödemeler amacıyla stabilcoin düzenlemesine açık olduğunu ancak istikrar sağlamadıkları için algoritmik stabilcoinleri dahil etmeyi planlamadığını açıkladı. Yalnızca fiat para birimine sabitlenmiş sabit paraları dikkate alacaklar. Bu duyuru, kraliçenin oğlu Prens Charles'ın Salı günü yaptığı konuşmanın mali unsurlarına ayak uyduruyor.

Maliye Bakanlığı'ndan bir sözcü, "Ödeme aracı olarak kullanıldığında stabilcoinleri düzenlemeye yönelik mevzuat, Kraliçe'nin Konuşmasında açıklanan Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası'nın bir parçası olacak" dedi. “Hükümet, bazı sabit paraların, desteklenmeyen kripto varlıklarıyla aynı özellikleri paylaştığı için ödeme amaçları için uygun olmadığı konusunda net. Daha geniş kripto varlık pazarını izlemeye devam edeceğiz ve gerekirse daha fazla düzenleyici önlem almaya hazır olacağız.”

Kraliçe'nin konuşmasında, pandemi sonrasında birçok İngiliz'in karşı karşıya olduğu yaşam maliyeti krizine de değindi ve enflasyon yüksek enerji fiyatları arasında %10'a yükseldi.

FCA Şimdiye Kadar Temkinli Davrandı

Maliye Bakanı Rishi Sunak, 9 Kasım 2020'de yaptığı bir konuşmada, stablecoin'lerin ve merkez bankası dijital para birimlerinin daha verimli ödeme işleme ağları sağlayabileceğini belirtti.

Birleşik Krallık hükümeti, elektronik parayı yöneten mevcut yasaları sabit paralara uyacak şekilde uyarlayacak ve bunu yaparken, sabit paraları Mali Davranış Otoritesinin gözetimi altına alacak. Bekçi, şimdiye kadar yalnızca sınırlı sayıda kripto para birimi operatörünün Birleşik Krallık içinde mağaza açmasına izin vererek, AML kontrolleri yetersiz görülen diğer işletmeleri zorlayarak ihtiyatlı davrandı. Geçen ay Hazine ekonomik sekreteri, “İngiltere ticarete açık ve kripto işine açık. Standartlarımızı düşürmeyeceğiz ama teknolojik tarafsız yaklaşımımızı sürdüreceğiz.”

Sunak, “Birleşik Krallık finansal hizmetler endüstrisinin her zaman teknoloji ve inovasyonun ön saflarında yer almasını” sağlamak istiyor. Sunak, bu yılın başlarında, İngiltere hükümetinin kripto endüstrisine ilişkin ileri görüşlü yaklaşımını belirlemek için Royal Mint'i 2022 yazına kadar değiştirilemez bir token  NFT oluşturması için görevlendirdi.

Stablecoin Düzenlemesi ABD'de İlerlemeye Ayarlandı

Terra ve LUNA algoritmik stabilcoinlerinin son zamanlardaki çöküşü, bir zamanlar kripto meraklılarının dolarlarını park etmeleri için bir sığınak olduğu düşünülen şeye gölge düşürdü. ABD, Pennsylvania'dan Senatör Pat Toomey, federal hükümeti, Terra'nın likidite rezervlerini tüketen ve önemli satışlar gerçekleştikçe tüm kripto piyasasına şok dalgaları gönderen “banka kaçışı” sonrasında sabit paraları düzenlemeye çağırıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ