Ajans, kripto para birimlerini “veri nesneleri” olarak adlandırılan yeni bir kişisel mülkiyet kategorisi altında tanımlamaya çalışıyor.

İngiltere Hukuk Komisyonu, Mülkiyet Yasalarının Kripto Para Birimleri İçin Nasıl Geçerli Olduğunu Açıklıyor

Ajans, kripto para birimlerini “veri nesneleri” olarak adlandırılan yeni bir kişisel mülkiyet kategorisi altında tanımlamaya çalışıyor.

Birleşik Krallık Hukuk Komisyonu, yeniliği boğmadan uyumlu bir ortam yaratmayı amaçlamaktadır.

İngiltere hükümeti, kripto firmalarının ülkede faaliyet göstermesi için net düzenleyici kurallar getirmek için çok çalışıyor. 28 Temmuz Perşembe günü, Birleşik Krallık Hukuk Komisyonu, İngiltere ve Galler'de mülkiyet yasalarının kripto para birimlerine nasıl uygulanabileceğine dair değişiklikler önerdi.

Beş on yıllık komisyon, kripto para birimleri ve takas edilebilir tokenler  NFT'ler  gibi dijital varlıkların modern finansal toplumda önemli bir rol oynadığını kabul etti. Ayrıca, Birleşik Krallık Hukuk Komisyonu'nun son raporu, Birleşik Krallık piyasa tasarısının kripto para birimlerini finansal varlıklar olarak ele almayı önerdiği tarihten bir hafta sonra geldi. Konuyla ilgili olarak, Ticaret ve Medeni Hukuktan Sorumlu Hukuk Komiseri Profesör Sarah Green şunları söyledi:

NFT'ler ve diğer kripto tokenleri  gibi dijital varlıklar büyük bir hızla gelişti ve çoğaldı, bu nedenle yasalarımızın bunları barındırabilecek kadar uyarlanabilir olması hayati önem taşıyor.

Dijital varlıkların ve dijital tokenlerin kullanımı, çeşitli amaçlar için ortaya çıkmıştır. Ya bir ödeme şekli olarak ya da öz sermaye ve borç senetleri gibi nesneleri ve hakları temsil etmek için faydalıdırlar. Sonuç olarak, Birleşik Krallık hükümeti Hukuk Komisyonundan dijital varlıklarla ilgili yasayı gözden geçirmesini ve bunları mevcut finansal sisteme yerleştirmesini istedi.

Ayrıca, Birleşik Krallık Hukuk Komisyonu tarafından öne sürülen teklif, dijital varlıklara daha fazla tanınma ve yasal koruma sağlamayı amaçlıyor.

Kripto Para Birimleri için Mevcut Mülkiyet Yasalarını Kullanma

Hukuk Komisyonu, yeni danışma belgesinde mevcut mülkiyet yasalarının dijital varlıklara nasıl uygulanabileceğini inceliyor. Bununla birlikte, dijital varlıklar mevcut özel mülkiyet yasalarına kolayca uymuyor. Bu nedenle, İngiltere Hukuk Komisyonu, yasanın dijital varlıkların benzersiz özelliklerini kabul etmesi gerektiğini ve bu da onları geleneksel varlıklardan farklı kıldığını savunuyor. Bu, kripto para birimi endüstrisi ve kullanıcıları için güçlü bir yasal temel sağlayacaktır.

Bu nedenle ajans, “veri nesneleri” olarak adlandırılan yeni bir kişisel mülkiyet kategorisini tanımayı önerir. Komisyon şunları yazdı:

Geçici olarak kripto tokenlerinin önerilen veri nesneleri kriterlerimizi karşıladığı ve uygun mülkiyet hakları nesneleri oldukları sonucuna varıyoruz.

Geçici olarak, mahkemelere uygun davalarda belirli kripto tokenlerle ifade edilen bir çözüm geleneksel olarak para ile ifade edilen yerlerde  takdir yetkisi vermek için hukuk reformu için tartışılabilir bir dava olduğu sonucuna vardık.

Hukuk Komiseri Sarah Green, bu teklifin teknolojik yeniliği daha da teşvik edeceğini söyledi. “Gelişmelerini engelleyebilecek yapıları dayatmak için acele etmek yerine, bu gelişen teknolojileri desteklemek için doğru yasal temelleri geliştirmeye odaklanmamız önemlidir. İngiltere ve Galler, yasayı açıklayarak potansiyel ödülleri toplayabilir ve kendisini dijital varlıklar için küresel bir merkez olarak konumlandırabilir” diye ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ