İngiliz yetkililer, DeFi stake etme ve kredi vermeyle ilgili vergilendirme çerçevesiyle ilgili karmaşıklıkları azaltmaya çalışıyor.

İngiltere Hükümeti DeFi Vergi Kuralları İçin Yatırımcıların Rehberliğini İstiyor, BoE Daha Sert Düzenlemeler İçin Çağrıda Bulunuyor

İngiliz yetkililer, DeFi stake etme ve kredi vermeyle ilgili vergilendirme çerçevesiyle ilgili karmaşıklıkları azaltmaya çalışıyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE), finansal sistemde herhangi bir büyük risk ortaya çıkmadan önce güçlü düzenleyici önlemler alınmasını istedi.

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, kripto vergilendirme ve düzenleyici kurallar bulmak için mücadele ediyor. Birleşik Krallık hükümeti, merkezi olmayan finans DeFi  için vergilendirme çerçevesini oluşturmak için yatırımcılara danışmaya karar verdi.

Yetkililer, bu uygulamayı yaparak, vergi mükellefleri için idari yükü ve maliyetleri azaltıp azaltamayacağını test etmek istemektedir. Ayrıca, vergi muamelesini ilgili işlemlerin altında yatan ekonomiyle uyumlu hale getirip getiremeyeceklerini test etmek istiyor.

İngiltere hükümeti, 5 Temmuz 2022'den 31 Ağustos 2022'ye kadar sekiz haftalık bir süre boyunca kanıt çağrısını yürüteceğini söyledi. Resmi duyuru şöyle:

Hükümet, Merkezi Olmayan Finans DeFi  bağlamında kripto varlık kredilerinin vergilendirilmesi ve “stake etme” hakkında görüş istiyor. DeFi ödünç verme ve stake etme, genellikle faiz olarak tanımlanan pasif gelir getirileri elde etmek için bir havuza kripto varlık belirteçleri yatıran veya belirli bir süre için diğer bireylere veya platformlara ödünç veren kullanıcıları ödüllendiren bir dizi faaliyeti kapsar.

DeFi faaliyetlerine dahil olan yatırımcılar, profesyoneller ve firmalar HM Revenue and Customs (HMRC) ile istişarelerde bulunabilirler. Birleşik Krallık hükümetinin amacı, DeFi vergisi için mevcut vergilendirme kurallarına tutarlılık getirmektir.

Ayrıca, kanıt çağrısı yalnızca DeFi ödünç verme ve stake etme faaliyetleri için vergi muamelesini içerir. Diğer DeFi faaliyetleri şu anda kapsam dışındadır. Daha da önemlisi, hükümet şunları ekledi: “İngiltere'de ikamet etmeyen, ancak İngiltere merkezli bir platformla işlem yapan bireyler için İngiltere'de vergi etkisi olmayacak”.

BoE Daha Katı Kripto Kuralları İstiyor

Kripto alanında büyük bir düzeltme ve erimenin ortasında, İngiliz merkez bankası kripto düzenlemesinde daha katı kurallar talep etti. Kripto para piyasası, 2021'in sonundaki zirvesinden yaklaşık 2 trilyon kaybederek yüzde 50'den fazlasını depoladı.

Kripto alanındaki “aşırı oynaklık” kripto borsaları, firmalar ve borç verenler için büyük likidite zorluklarına yol açtı. Sonuç olarak, İngiltere ve Avrupa'daki düzenleyiciler bu zor zamanlarda sert önlemler alınmasını talep ettiler.

İngiltere Merkez Bankası Finansal Politika Komitesi, kripto para birimlerinin henüz ülkenin finansal sistemi için büyük riskler oluşturmadığını söyledi. Bununla birlikte, uygun önlem alınmazsa, bu riskler, piyasadaki dijital varlıkların artan nüfuzu ile gelişebilir. İngiltere Merkez Bankası, üç aylık Finansal İstikrar Raporunda şunları kaydetti:

Bu, bu pazarlardaki gelişmeleri ele almak için geliştirilmiş düzenleyici ve kanun uygulama çerçevelerine duyulan ihtiyacın altını çizmektedir.

İngiltere Merkez Bankası, stabilcoinleri bir “özel yönetim rejimine” sokmak için şimdiden çalışıyor. Bu, merkez bankasına daha geniş bir finansal sistemle bağlantılı sabit paraları düzenleme yeteneği verecektir. İngiliz düzenleyiciler, Terra çöküşünden Three Arrows Capital'in iflasına kadar son piyasa olaylarını yakından takip ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ