Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi, kripto vergilendirmesi için yeni kılavuz yayınladıktan sadece birkaç hafta sonra, İngiltere’nin vergi, ödeme ve gümrük idaresi, Majesteleri’nin Gelir ve Gümrükleri, işletmeler ve bireyler için kripto para birimi vergi politikası belgesini güncelledi.

İngiltere Kripto Paralarla İlgili Vergi Kurallarını Güncelledi

Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi, kripto vergilendirmesi için yeni kılavuz yayınladıktan sadece birkaç hafta sonra, İngiltere’nin vergi, ödeme ve gümrük idaresi, Majesteleri’nin Gelir ve Gümrükleri, işletmeler ve bireyler için kripto para birimi vergi politikası belgesini güncelledi.

HMRC'nin bu politika belgesindeki yaklaşımı beklendiği gibi muhafazakâr bir görünüme sahip ve diğer ülkelerin kripto para birimleri için vergi muamelesiyle aynı çizgide yer alıyor. HMRC açıkça kriptoyu bir para birimi olarak görmediğini belirtiyor. Politika belgesinde "kripto-para birimi" terimini kullanıyor ve kripto para birimi cinsinden kelimesini kullanmıyor.

Kripto Faaliyeti

Bireyler hakkındaki politika belgesi, kripto faaliyetini, mallar veya hizmetler için ödeme yapmak üzere kripto kullanmak, kripto için kripto alışverişi yapmak, kripto hediye etmek veya Fransız vergi otoritesinin pozisyonundan farklı olarak kripto hediye etmek için ödenmesi gereken ödenek vergisine tabi kişisel bir yatırım olarak kabul ediyor.

Sermaye kazancı vergisi, ABD ve İsrail gibi birçok ülkede kripto faaliyetlerini vergilendirmek için yaygın olarak kullanılıyor. Bununla birlikte, diğer ülkeler kişisel faaliyetlerle profesyonel ticaret arasındaki çizgiyi çizmekte zorlanırken, HMRC kripto'nun “sadece istisnai durumlarda” ticari faaliyet tanımına gireceğini belirtiyor ve şöyle diyor:

“HMRC, bireylerin, faaliyetin kendi içinde bir finansal ticaret anlamına geldiği sıklıkta, organizasyon düzeyinde ve karmaşıklığı olan kripto testlerini almalarını ve satmalarını bekliyor.”

Politika belgesi, bir çalışanın maaş ve madencilik faaliyetinin gelir vergisine tabi olduğunu belirtiyor.

Bireyler tarafından madencilik faaliyeti bir ticari aktivite olarak da sınıflandırılabilir. HMRC, faaliyet derecesi, organizasyon, risk ve ticari durum gibi sınıflandırmaya karar vermek için çeşitli faktörleri gözden geçirecek.

Madencilik ve Airdrop

Madencilik faaliyeti bir ticaretten ibaret değilse, başarılı madencilik için verilen herhangi bir kripto - veya herhangi bir madencilik ücreti - gelir olarak vergilendirilecek. İşletme faaliyetlerinin sınıflandırmasına girerse, kurumlar vergisi ve katma değer vergisi ödenebilir. Bireyin derhal satmadığı ve kripto para kazandığı durumlarda, kripto satıldığında veya değiştirildiğinde sermaye kazancı vergisine tabi tutuluyor.

Airdroplara, koşullara bağlı olarak, sermaye kazancı veya gelir vergisi olarak muamele edilebilir. Airdroplar bir zincir bölünmesi durumunda veya bir hizmet veya iş faaliyeti sağlamak için bir ödeme teşkil etmeyen herhangi bir durumda verilirse, sermaye kazancı vergisi olarak değerlendirilir. Herhangi bir hizmet veya diğer koşullarla ilgili ise, gelir olarak vergilendirilecek.

Kripto faaliyetlerinden gelir vergisi ödüyorsanız, zararlarınızı gelecekteki karlara veya diğer gelirlere karşı olan işlemlerden de mahsup edebilirsiniz.

HMRC’de birileri volatil kripto pazarının vergi oranlarını anlıyor gibi görünüyor. Politika belgesi, vergileri değiştirmek için geçici piyasayı kullanan kripto ticaretini önlemeye çalışır. Belgenin satıştan sonraki 30 gün içinde edinilen kripto için belirli bir kuralı bulunuyor. Bu kural, bir kişi aynı token türünün elden çıkarılmasından sonraki 30 gün içinde tokenleri edinir ve satar veya değiştirirse uygulanır. Aynı tokenleri alıp satacaklar, bu tarihlerde satın alınan yeni tokenlerin miktarına kadar sermaye kaybına maruz bırakılmayacak.

Muhafazakar Yaklaşım

HMRC’nin muhafazakar yaklaşımı, ticari faaliyetler için de geçerli. Kripto şirketleri Majesteleri’nin politikası çerçevesinde kripto dostu vergi avantajları bulamayacaklar.

İngiltere merkezli kripto şirketleri karları ve kazançları üzerinden kurumlar vergisine tabi. Kripto tokenleri karşılığında satılan mal veya hizmetler KDV'ye tabi.

Bununla birlikte, HMRC, 1994 Katma Değer Vergisi Yasası uyarınca, kripto borsaları tarafından sağlanan finansal hizmetlerin veya token değişimi için gereken tüm hizmetlerin KDV'den muaf tutulmasına karar vermiş durumda.

Kriptoda maaş ödeyen şirketler, varlığın değeri üzerinden gelir vergisine ve ulusal sigorta primlerine tabi.

İngiltere’de “damga vergisi karşılığı vergi”, hisse senetleri ve menkul kıymetlerden alınır. HMRC, kriptoyu bir hisse senedi veya menkul kıymet olarak görmemekte ve bu nedenle, İngiltere’deki kripto ticareti faaliyeti için damga vergisi karşılığı vergi olmayacak.

Şüphesiz, 2019 kripto vergi rehberliği yılı olarak işaretlenecek. 11 yıllık Bitcoin’in varlığından sonra, dünya genelindeki ülkeler kripto faaliyeti ile ilgili vergi mükellefleri için netlik yaratıyor. 2020 vergi beyannamelerinde nihayet önemli bir artış gösteren yıl mı olacak? Sadece zaman gösterecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ