İngiltere'nin vergi kurumu, üç misli olmayan tokene (NFT) el koydu ve üç kişiyi 1,4 milyon sterlinlik dolandırıcılık girişiminde bulundukları şüphesiyle tutukladı.

İngiltere'nin vergi kurumu, üç misli olmayan tokene (NFT) el koydu ve üç kişiyi 1,4 milyon sterlinlik dolandırıcılık girişiminde bulundukları şüphesiyle tutukladı. Telegraph'ın bildirdiğine göre, bu dijital varlıkların denetimi konusunda İngiliz yetkililer için bir ilk. HM Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC), söz konusu hareketin 250 sahte şirketle ilgili şüpheli bir Katma Değer Vergisi (KDV) dolandırıcılığına yönelik soruşturmanın bir parçası olduğunu söyledi.

NFT'lere, Diğer 5.000 Sterlinlik Diğer Kripto Para Birimleriyle Birlikte El Konuldu

KDV, mal ve hizmetlere katma değer üzerinden hesaplanan geniş tabanlı bir tüketim vergisidir. NFT'lere, 5.000 sterlinlik diğer kripto varlıklarının yanı sıra el konuldu. Yetkililer The Telegraph'a el koymanın "kripto varlıklarını para saklamak için kullanabileceğini düşünen herkese bir uyarı" olduğunu söyledi. İngiltere vergi dairesi, şüphelilerin izlerini kapatmak için ön ödemeli cep telefonları, sahte adresler ve faturalar ve çalıntı kimlikler de dahil olmak üzere bir dizi önlem kullandığını da sözlerine ekledi. Ülkelerdeki yetkililer, NFT'leri içeren tehlikeli anlaşmaların potansiyeli konusunda yüksek alarmda.

Hazine Bakanlığı NFT'lere Karşı Uyarıyor

Daha önce bildirildiği gibi, ABD'deki Hazine Bakanlığı, NFT sanat piyasasının kara para aklama planlarına nasıl uyduğunu açıklayan bir rapor yayınladı. NFT'ler finansal suçlarda kullanılabilirken, blockchain analiz firması Chainalysis, bunlar aracılığıyla aklanan yasa dışı fon miktarının toplam kripto tabanlı finansal suça kıyasla nispeten küçük kaldığını bildirdi. Yasadışı cüzdan adresleri, 2021'in 4. çeyreğinde (geçen yılın tüm çeyreğinin en büyük miktarı) NFT pazar yerlerine yaklaşık 1,4 milyon dolar gönderdi. Buna karşılık, 2021'in tamamında fonları aklamak için tahmini 8,6 milyar dolarlık kripto para birimi kullanıldı.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ