İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, kripto varlıklarının suç faaliyetleri için başka bir ödeme yöntemi sağladığı konusunda uyardı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, kripto varlıklarının suç faaliyetleri için başka bir ödeme yöntemi sağladığı konusunda uyardı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, İngiliz Merkez Bankası tarafından düzenlenen çevrimiçi bir soru-cevap oturumunda kripto para biriminin yükselişinin yasadışı faaliyetlere yardımcı olduğunu söyledi. “Dijital ödeme araçlarının, özellikle kripto varlıkların ortaya çıkışı, korkarım ki kanıtlar suç faaliyetinde bulunmak isteyen insanlar için başka bir ödeme aracı sağladığını gösteriyor,” dedi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, Birkaç Kez Kripto Para Biriminin Çeşitli Yönleri Hakkında Uyardı

İngiltere Merkez Bankası Başkanı, çeşitli vesilelerle kripto para biriminin çeşitli yönleri hakkında uyardı. Mayıs ayında şunları söyledi: “Açıkçası kripto varlıklar konusunda şüpheliyim çünkü tehlikeliler ve orada büyük bir coşku var.” Ayrıca kripto para birimlerinin “gerçek bir değeri olmadığını” belirtti. Ancak Bailey bunun insanların onlara değer vermediği anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi ve “dış değeri olabilir” dedi. Yine de Bailey şunları vurguladı: “Bunu çok açık bir şekilde tekrar söyleyeceğim. Onları ancak tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız satın alın.”

Dünya Çapındaki Mali Düzenleyiciler, Suç Faaliyetlerinde Kripto Kullanımıyla İlgili Endişelerini Dile Getiriyorlar

İngiltere Merkez Bankası Başkanı, kriptonun yasadışı faaliyetlerde kullanılmasından endişe duyan tek kişi değil. Mayıs ayının başlarında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kripto para birimlerinin kara para aklamaya eğilimli olduğunu söyledi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ayrıca bu yıl birkaç kez yasadışı finansmanda kripto kullanımından bahsetti. Şubat ayında, Bitcoin ve kripto para birimlerinin yasa dışı işlemlerde kullanılmamasını sağlamak için kripto düzenlemesinin önemini vurguladı. ABD Başkanı Joe Biden, “ABD, siber suçlarla mücadelede işbirliğimizi hızlandırmak, kanun uygulayıcı işbirliğini geliştirmek, kripto para biriminin yasadışı kullanımını engellemek ve bu meseleleri diplomatik olarak ele almak için 30 ülkeyi bir araya getirecek” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ