İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, CBDC'lerin bizi bir sonraki bankacılık çağına taşıyacağına inanıyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı’ndan CBDCve Kripto Para Açıklaması

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, CBDC'lerin bizi bir sonraki bankacılık çağına taşıyacağına inanıyor.

İngiltere hala dijital para birimlerini test etmeye başlamak isteyip istemediğine karar veriyor.

Bahamalar ve Kamboçya gibi ulusların zaten canlı dijital para birimleri var.

Trust Projesi, şeffaflık standartları oluşturan uluslararası bir haber kuruluşları konsorsiyumudur.

CBDC ve kripto para

Bank for International Settlements'ın Londra lokasyonunun açılışında konuşan Andrew Bailey, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, merkez bankalarının CBDC fikrini benimsemeye başlamasından memnun olduğunu belirtti. Bu gerçekleşirse, merkez bankacılığı tarihinin en temel yeniliklerinden biri olacak diyen Bailey bu adımın kendilerini yeni bir döneme taşıyacağını ifade ediyor.

İngiltere merkez bankası, kendi dijital para birimini araştırdığı gerçeğinden çekinmiyor. Sonunda, dijital para birimi, ödeme şekli olarak nakit ve kredinin yerini alabilir. İngiltere, Birleşik Krallık'a bir CBDC getirip getirmeyeceği konusunda henüz bir karar vermemiş olsa da, şu anda paydaşlarla artıları ve eksileri üzerinde kafa yoruyor.

Bailey, “Ödeme aracı olarak stablecoin'lerin beklentisi ve CBDC'nin ortaya çıkan önerileri, merkez bankalarının, hükümetlerin ve bir bütün olarak toplumun dikkatlice düşünmesi ve ele alması gereken bir dizi sorun yarattı” dedi.

BoE, işleyen bir CBDC arayışında yalnız değil

İngiltere ve diğer birçok ülke finansal sistemlerini modernize etmek için CBDC'leri araştırırken, birkaç ülke önemli bir başlangıç yapıyor.

Çin, ülke çapında bir CBDC'nin serbest bırakılmasına yönelik yarışta bariz bir ön koşucu. Dijital yuan, 2014'ten beri geliştirilmekte, ancak ürünü henüz büyük ölçekte piyasaya sürmedi. Bunun yerine, şu anda onları Çin çevresindeki belirli bölgelerde test ediyor.

CBDC'ye doğru büyük hamleler yapan bir diğer ülke de Bahamalar. Bir PwC raporuna göre, Karayip adası perakende CBDC geliştirmede dünyada bir numara. Bahama Sand Doları zaten canlı ve kullanımda olduğu için kazanıyor. Bahamalar'daki pilot programların yaklaşık %25'i uygulama aşamasına geçmiştir.

PwC haberine göre, Kamboçya perakende CBDC geliştirmede ikinci, Çin üçüncü sırada yer alıyor. Kamboçya Ulusal Bankası, para birimi Bakong'u 2018'de geliştirmeye başladı ve Bahamalar dışında “canlı” olan diğer tek proje olarak kabul ediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ