İngiltere Merkez Bankası, dijital para birimlerinin benimsenme hızlandıkça finansal istikrar üzerindeki etkisinden endişe duyuyor.

İngiltere Merkez Bankası, Kripto Para Birimlerinin Benimsenmesinin Finansal İstikrar Riskleri Oluşturabileceği Konusunda Uyardı

İngiltere Merkez Bankası, dijital para birimlerinin benimsenme hızlandıkça finansal istikrar üzerindeki etkisinden endişe duyuyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), kripto para birimlerinin benimsenme hızı arttıkça finansal istikrar üzerindeki etkisiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Yakın tarihli bir raporda merkez bankası, dijital para birimlerinin ülkedeki varlıkların küçük bir yüzdesini oluşturduğunu, ancak benimsenmenin artmasıyla ekonomiyi korumak için düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Kripto para birimlerinin tüm piyasa değeri 2,2 trilyon doların üzerinde olduğundan, kripto para birimleri bu yıl önemli bir büyümeye tanık oldu.

İngiltere Merkez Bankası, Kripto Para Birimlerinin Faydalarını Kabul Ediyor

Finansal İstikrar Raporu, Finansal Politika Komitesi'nin Birleşik Krallık'ın finansal sistemi için en büyük riski gördüğüne ve riskleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için ne yaptığına baktı. Kripto para birimlerinin yanı sıra, COVID-19'un ekonomi üzerindeki etkisini, ülke bankalarının mevcut finansal ortamda direncini ve ipotek önlemlerini ele aldı. İngiltere Merkez Bankası, kripto para birimlerinin ödeme anlaşmazlıklarını ve verimsizliklerini azaltmak da dahil olmak üzere birçok fayda sağlayabileceğini kabul etti. Ancak bu faydalar, ancak riskleri azaltan etkili kamu politikalarının eşlik etmesi halinde gerçekleştirilebilir.

Banka, Dijital Varlıkların Şu Anda İngiltere Ekonomisi İçin Büyük Bir Risk Oluşturmadığına İnanıyor

İngiltere Merkez Bankası, dijital varlıkların İngiltere ekonomisi için büyük bir risk oluşturmadığına inanıyor. “Ancak, mevcut hızlarında büyümeye devam ederlerse bir takım finansal istikrar riskleri sunacaklar. Daha geniş finansal sistemle daha bağlantılı hale geliyorlar ”diye ekledi. Dijital varlık fiyatlarındaki oynaklık, BoE'nin en önemli endişelerinden biridir. Raporunda, mevcut dijital para birimlerinin %95'inin desteksiz olduğunu ve dayanak varlıkları olmadığını belirtti. Merkez bankasına göre bu, içsel değerleri olmadığı ve büyük fiyat düzeltmelerine karşı savunmasız oldukları anlamına geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ