İngiltere Merkez Bankası, kripto piyasasındaki “aşırı oynaklığın” “gelişmiş düzenleyici ve kanun uygulayıcı çerçevelere duyulan ihtiyacın altını çizdiğini” söylüyor.

İngiltere Merkez Bankası: Kripto Paranın Geliştirilmiş Düzenlemelere İhtiyacı Var

İngiltere Merkez Bankası, Gelişmiş Kripto Düzenlemesi Çağrısında Bulundu

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Mali Politika Komitesi Salı günü yaptığı açıklamada, son aylarda kripto fiyatlarındaki “aşırı oynaklığın” kripto piyasasındaki güvenlik açıklarının altını çizdiğini söyledi.

Yayında, kripto varlıklarının toplam piyasa kapitalizasyonunda 2 trilyon dolarlık bir azalmaya atıfta bulunan İngiltere Merkez Bankası, kripto sektörü için daha sert kanun yaptırımı ve düzenleme ihtiyacının altını çizdi. Tüm kripto para birimlerinin piyasa değeri şu anda yaklaşık 1 trilyon dolar. Geçen yıl Kasım ayında zirvesinde yaklaşık 3 trilyon dolardı.

Geçen ay, Bank of International Settlements (BIS) genel müdürü Agustin Carstens, kripto piyasasında “daha önce işaret edilen tüm zayıflıkların hemen hemen gerçekleştiğini” söyledi. Likidite uyumsuzluklarını ve kaldıraçlı pozisyonları çözen katılımcıları içeriyor.

İngiliz merkez bankası, kripto piyasasının daha da düşebileceği konusunda uyarıda bulundu:

Bu, bu pazarlardaki gelişmeleri ele almak için geliştirilmiş düzenleyici ve kanun uygulama çerçevelerine duyulan ihtiyacın altını çizmektedir.

Merkez bankası, kripto piyasasındaki oynaklığın şu anda Birleşik Krallık finansal sisteminin istikrarı için bir risk oluşturmadığına dikkat çekerken, kripto faaliyeti ve geleneksel finansal sistemle olan bağlantısı büyümeye devam ederse sistemik risklerin ortaya çıkacağı konusunda uyardı.

Geçen ay Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde benzer şekilde şunları söyledi: “Kripto varlıklar ve merkezi olmayan finans (defi), finansal istikrar için gerçek riskler oluşturma potansiyeline sahip.”

İngiltere Merkez Bankası'nın finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, birkaç kez kripto para piyasasının acilen düzenlenmediği takdirde bir tehdit oluşturabileceğini söyledi. Mayıs ayında, Federal Rezerv ve diğer merkez bankaları para politikasını sıkılaştırdıkça kripto para yatırımcıları için zor zamanlar konusunda uyardı. Geçen yıl Aralık ayında kripto fiyatlarının sıfıra düşebileceğini söylemişti .

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Haziran ayında yatırımcıların kripto varlıklarına yatırım yaparken tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiğini söyledi. Kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını ve bitcoin'in pratik bir ödeme aracı olmadığını vurguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ