Altın külçe, Venezuela hükümeti tarafından İngiltere Merkez Bankası'na açılan milyar dolarlık bir davanın merkezindedir.

İngiltere Merkez Bankası Venezuela

Altın külçe, Venezuela hükümeti tarafından İngiltere Merkez Bankası'na açılan milyar dolarlık bir davanın merkezindedir.

İngiltere ve ABD'nin Venezuela'ya karşı yaptırımları nedeniyle Nicolás Maduro’nun idaresinden alıkonulan ele geçirilen altın 930 milyon € veya kabaca 1.019 milyar $ değerinde.

2018 yılında, şiddetli protestolar ve sosyal huzursuzluk karşısında, İngiltere ve ABD, muhalefet lideri Juan Guaidó'yu Maduro'yu kaybetme teklifine destekleyerek ülkenin geçici cumhurbaşkanı Guaidó ilan etti. Maduro’nun saltanatını meşru olarak nitelendiren 60'tan fazla ülkenin bir listesine katıldılar. Ancak Guaidó’nun kampanyası sonunda güç kaybetti ve Venezuelalılar arasında destek alamadı.

Maduro’nun muhalifleri baskı uygulamaya devam etti. Mart 2020'de ABD Adalet Bakanlığı, Venezuela cumhurbaşkanını ve 14 yüksek rütbeli memurun uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve diğer suçlarla ilgili iç çevresini ifade etti. 2019 Kasım ayında, Avrupa Birliği Venezuela'ya karşı bir yıl boyunca yaptırım uyguladı.

Karakas ile İngiltere Bankası arasında uzun zamandır devam eden bankacılık ilişkisine rağmen, 2008 yılında açılan altın hesabı ile BoE, Maduro'ya 2018'den beri altın içeren kasaya erişimi reddetti.

Maduro’nun eleştirmenleri onu hükümet fonlarını çalmak ve Venezuelalılara yaygın acı ve acı çekmek, onları yiyecek ve ilaç olmadan bırakmak ve diğer temel mal ve hizmetlerden mahrum etmekle suçluyor. Salgın şimdi Maduro’nun yönetimini yeni bir çaresizlik düzeyine itti ve ülkenin salgın nedeniyle şiddetlenen şiddetli ekonomik çöküşünü hızlandırdı.

14 Mayıs'ta Londra Ticaret Mahkemesi'nde iddiada bulunan Banco Central de Venezuela (BCV), koronavirüsle mücadele etmek ve yayılmasını durdurmak için altına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Dosyalamadan hemen önce, BCV'nin Birleşmiş Milletleri altın satışından elde edilen gelirin alıcısı olarak belirleyerek müzakere etmeye çalıştığı bildirildi, ancak bu talebin reddedildiği iddia edildi.

Law.com BCV'nin İngiltere dava firması Zaiwalla & Co. tarafından temsil edildiğini bildirdi.

Kıdemli ortağı Sarosh Zaiwalla,

“Hatta hayatlar devam ederken, şimdi siyasi puanlar kazanmaya çalışma zamanı değil. İngiltere Merkez Bankası, Venezuela'nın ülkenin altınını satmasına izin vermek için UNDP'nin COVID-19 ile mücadelede Venezuela halkına etkili bir şekilde yardım etmesini sağlamak için ahlaki bir zorunluluk taşıyor. ”

Birleşmiş Milletler Venezuela'ya karşı yaptırımların ıstırabı hafifletmek için kaldırılmasını talep ettiğinden Zaiwalla, Venezuela'nın altın rezervlerini alıkoyarak BoE'nin binlerce canı riske attığını belirtiyor.

 İngiltere Bankası, New York Federal Reserve ile birlikte dünyanın en büyük altın muhafızlarından biridir ve yaklaşık 200 milyar £ (244 milyar $) değerinde kabaca 400.000 külçe külçesine sahiptir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ