Siber suçlular, süper bilgisayarları Monero (XMR) çıkarmak için enfekte ederek kripto dolandırıcılığını tamamen yeni bir seviyeye taşıyor.

İngiltere’nin Süper Bilgisayarı Monero Çıkarmak İçin ele geçirildi

Siber suçlular, süper bilgisayarları Monero (XMR) çıkarmak için enfekte ederek kripto dolandırıcılığını tamamen yeni bir seviyeye taşıyor.

ZDNet raporlarına göre, süper bilgisayarlı bir grup Avrupa örgütü tarafından hedef alındı .

Siber güvenlik araştırmacısı Chris Doman'a göre, 'benzer kötü amaçlı yazılım kodları', tüm bu saldırıların aynı hacker veya bir grup hacker tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor.

Süper bilgisayarlar çevrimdışı oluyor

Saldırının arkasındaki kötü oyuncular, 11 Mayıs'ta güvenlik ihlali geçiren Edinburgh Üniversitesi'nden İngiliz Süper Bilgisayar ARCHER ile topu yuvarladılar.

Sonuç olarak, tüm şifreleri ve SSH anahtarlarının yeniden yazılması gerektiğinden, İngiltere'deki en güçlü bilgisayarlardan biri kapatıldı.

Birkaç gün sonra, devam eden siber saldırının akademik topluluk içinde önemli bir konu haline geldiği ortaya çıktı.

Almanya, İsviçre ve İspanya'dan gelen birden fazla süper bilgisayar, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildikten sonra işlem dışı kalıyor .

Raporda ayrıca, enfekte olmuş bir süper bilgisayar node’u, siber suçluların sevgisi olarak kalan bir gizlilik parası olan Monero'yu (XMR) çıkarmak için kullanıldığını belirtiyor.

 Cryptojacking, güvenliği ihlal edilmiş bilgisayarların kaynaklarını kullanarak gizli kripto para biriminin uygulanmasını ifade eden terimdir. Kripto para ustaları kısa süre önce kötü niyetli paraları gizlice çalmak için yeni gizleme teknikleri kullanmaya başladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ