İngiliz Ulusal Suç Ajansı (NCA), kripto para biriminde 26.894 milyon £ (32.75 milyon $) ele geçirdiğini açıkladı.

NCA, 33 Milyon Dolarlık Kripto Parayı Ele Geçirdi

İngiliz Ulusal Suç Ajansı (NCA) bu hafta 2021-22 yıllık raporunu yayınladı. NCA, "Birleşik Krallık için en büyük riski oluşturan suçluları hedef alarak ve takip ederek halkı koruyarak, Birleşik Krallık'ın ciddi ve organize suçları önleme mücadelesine öncülük ediyor" diyor web sitesinde.

Raporda, 1 Nisan 2021 ile 31 Mart 2022 arasında NCA'nın 59,79 milyon £ değerinde mülke el koyduğu ve şu ifadeler yer alıyor:

31 Mart 2022 itibariyle NCA tarafından el konulan mülk, nakit, motorlu taşıtlar ve suç faaliyetinden elde edildiğinden şüphelenilen diğer değerli eşyalarda, 59.79 milyon sterlinden oluşuyordu.

NCA ayrıca ele geçirilen mülkler arasında kripto para biriminde 26.894 milyon sterlin (32.75 milyon dolar) olduğunu açıkladı. Buna karşılık, 2020-21 yılında herhangi bir kripto para birimi ele geçirilmedi. Ajans, hangi kripto paralara el koyduğunu belirtmedi.

İngiltere Ulusal Suç Ajansı 33 Milyon Dolarlık Kripto Para Ele Geçirdi

NCA'nın el konulan mülkünün dökümü. Kaynak: NCA

NCA ayrıca raporda “Suçluların giderek artan bir şekilde finansal teknolojiyi ve kripto varlıklarını istismar ettiğini” ve bunun “Birleşik Krallık ekonomisine ve kurumlarına” zarar verebileceğine dikkat çekti.

Accuracy danışmanlığının bir ortağı olan Morgan Heavener, “NCA, bu kripto para birimlerinin mali suçlarda kullanımını denemek ve durdurmak için hızlı hareket etmek zorunda kaldı. Kripto para birimleri etrafındaki düzenleyici gözetim eksikliği, onları dünya çapında fon taşımak isteyen suçlular için çekici kılıyor.”

Diğer İngiliz düzenleyiciler de yıllar içinde kripto para birimlerine el koydu. Ocak ayında, 12 İngiltere polis gücü, son beş yıldaki cezai soruşturmalarda yaklaşık 322 milyon sterlin değerinde kripto para birimine el koyduklarını açıkladı. Geçen yıl Temmuz ayında İngiliz Metropolitan Polisi, kara para aklama soruşturmasının bir parçası olarak 180 milyon sterlinlik kripto paraya el koyduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ