Birleşik Krallık'taki kripto borsaları artık %2 dijital hizmet vergisine tabi olacak.

Birleşik Krallık'taki kripto borsaları artık %2 dijital hizmet vergisine tabi olacak. İngiltere'nin vergi dairesi, kripto para birimlerinin para birimi veya emtia olmadığı için Facebook ve Google gibi devlere ayrılan vergiden muaf olmadıklarını iddia etti. Ülkeler genelinde birçok ülke aktif olarak kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyor.

Büyük Çok Uluslu İşletmeleri Hedeflemek İçin Dijital Hizmetler Vergisi Getirildi

Dijital hizmetler vergisi, Nisan 2020'de Birleşik Krallık hükümeti tarafından "Birleşik Krallık kullanıcılarına bir sosyal medya platformu, bir arama motoru veya çevrimiçi bir pazar yeri sağlanmasından elde edilen geliri olan büyük çok uluslu işletmeleri" hedeflemek için uygulamaya kondu. Facebook, Twitter, Amazon ve Google gibi küresel devleri hedef aldı. Londra merkezli Telegraph gazetesinin haberine göre, vergi yasası artık kripto para borsaları için geçerli olacak. Ülkenin vergi dairesi olan Majestelerinin Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC), borsalara gelecekte vergiye tabi olacaklarını bildirdi.

HMRC, Kripto Para Birimlerinin Finansal Araçlar Olmadığını ve Emtia veya Para Olarak Nitelendirilmediğini Söylüyor

HMRC, dijital para birimlerinin finansal araçlar olmadığını ve meta veya para olarak nitelendirilmediğini söylüyor. Bu nedenle, bunları sunan borsalar, finansal piyasalara sunulan bir muafiyet için uygun değildir. “Her biri farklı özelliklere sahip çok çeşitli kripto varlıkları var. Ajans, vergilendirme yönergelerinde yaptığı bir güncellemede, kripto varlık borsalarının çevrimiçi finansal piyasalar için muafiyetten yararlanma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. Dijital hizmet vergisi, küresel geliri 665 milyon doları aşan ve İngiltere satışları 33 milyon doları aşan borsaları içerecek olan çevrimiçi platformlara %2 oranında vergi getiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ