FCA'ya Ocak 2020'de Birleşik Krallık'taki kripto ile ilgili tüm işletmeleri düzenleme yetkisi verildi.

 FCA'ya Ocak 2020'de Birleşik Krallık'taki kripto ile ilgili tüm işletmeleri düzenleme yetkisi verildi. Birleşik Krallık'ta en az sekiz operatör tarafından kontrol edilen 81 işleyen Bitcoin ATM'si var.

Birleşik Krallık'ın Mali Davranış Otoritesi (FCA), ülkede faaliyet gösteren kripto ATM'lerinde bir baskı olduğunu duyurdu. Düzenleyici kuruma göre, tüm kripto ATM'leri kayıtlı olmalı ve ülkenin kara para aklama düzenlemelerine uygun olmalıdır. Şimdiye kadar dünyanın farklı yerlerinde ortaya çıkan devam eden kripto düzenlemelerinin farkında olmalısınız.

FCA, "Birleşik Krallık'ta kripto varlık değişimi hizmetleri sunan kripto ATM'leri bize kayıtlı olmalı ve Birleşik Krallık kara para aklama düzenlemelerine uygun olmalıdır" dedi. Daha da ekledi;

Bize kayıtlı kripto varlık şirketlerinin hiçbiri kripto ATM hizmetleri sunmak için onaylanmadı, bu da Birleşik Krallık'ta faaliyet gösteren herhangi birinin bunu yasa dışı olarak yaptığı ve tüketicilerin bunları kullanmaması gerektiği anlamına geliyor.

Birleşik Krallık'taki kripto ATM'lerine yönelik baskının Rusya-Ukrayna işgali sırasında gerçekleşmesinin bir tesadüf olup olmadığı sorulabilir. Elbette, kripto ATM'leri son aylarda ve belki de bir yıldan fazla süredir faaliyette. Ama elbette, FCA harekete geçmek için şimdiye kadar bekledi.

Bildirildiğine göre, ATM'ler, İngiltere'ye kıyasla düzenlemelerin daha gevşek olduğu Doğu Avrupa'dan gönderildi. Ayrıca, Avrupa Birliği kısa süre önce ATM operatörlerini ve makinelerini daraltmayan bir kripto kuralları değişiklikleri taslağı yayınladı.

Birleşik Krallık, kripto ATM'lerinin derhal çöküşünü duyurması, dijital varlık endüstrisine yönelik geriye dönük bir saldırıdır. Ayrıca, ATM'ler günlük kullanıcıları kripto pazarına getirerek kripto yararını ve gerçek değerini genişletiyor. Böylece geleneksel bankacılık sistemi ile blok zinciri kripto piyasası arasında hayati bir ağ geçidi oluşturuyor.

FCA ve Kripto Piyasası

Özellikle, FCA'ya Ocak 2020'de Birleşik Krallık'taki tüm kripto ile ilgili işletmeleri düzenleme yetkisi verildi. Kripto pazarı büyüdükçe, sistem gecikmesi yolları artıyor ve bu nedenle kara para aklama vakalarını artırıyor.

Bildirildiğine göre, Birleşik Krallık'ta en az sekiz operatör tarafından kontrol edilen 81 işleyen Bitcoin ATM'si var. Bunların hepsi artık bundan böyle iş dışı bırakılmıştır.

Bununla birlikte, kripto varlıklarına olan talep zamanla artarsa, düzenleyicilerin sakinleşmesini ve kripto ATM'lerinin tekrar çalışmasına izin vermesini bekleyebilirsiniz. Bu arada, İngiltere'deki kripto meraklıları, dijital varlıkları fiat'a dönüştürmek için başka yollar kullanmak zorunda kalacaklar.

Bu tür yollar, Binance gibi P2P hizmetleri sunan kripto borsalarını içerir. Unutmayın, FCA kısa süre önce Binance Market'in İngiltere pazarını reddetti.

Düzenleyici geçen yılın sonlarında, "FCA tarafından gerekliliklerin dayatılması nedeniyle, Binance Markets Limited'in şu anda FCA'nın önceden yazılı izni olmaksızın düzenlenmiş herhangi bir faaliyette bulunmasına izin verilmemektedir" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ