Ülkeler blok zinciri temelli para birimleriyle koridordan aşağıya yürümek için sıraya giriyorlar.

İnkar Olunamaz Gerçek: Çin

Ülkeler blok zinciri temelli para birimleriyle koridordan aşağıya yürümek için sıraya giriyorlar. Bu durum dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de, Çin Halk Bankası (PBoC) ile hükümetin, mobil yanlısı ve dijital yanlısı ülkelere hitap ederken para arzının kontrolünü elinde tutmasını sağlayacak dijital bir para birimi oluşturma çabalarını hızlandırmasına yol açıyor.

Çin’in, Başkan Xi Jinping’in dünyanda blockchain alanında lider ülke olmayı planladıklarına dair verdiği taahhüdün ardından Çin’in vites artırdığı ifade ediliyor.

Ayrıca, hızlı, finansal, dijital ve anında ödeme çözümleri sunmak için hızlı hareket eden teknoloji devleri tehdidinin yanı sıra geleneksel finans kurumlarından daha iyi performans sağlayabilen bankacılık hizmetlerine de cevap veriyor.

Her ne kadar hükümet destekli dijital para birimleri merkezden uzak kripto para birimleri olmasa da, Galaxy Digital'in kurucusu ve CEO'su olan Bitcoin boğası Mike Novogratz, Çin'in Bitcoin ve milyonlarca kripto işleminin temelini oluşturan son teknolojiyi onayladığına inanıyor.

Yıllık olarak New York’ta düzenlenen Global Investment Outlook 2020 Zirvesi’nde Reuters’a konuşan Novogratz, Başkan Xi’nin “sadece kripto ve blockchain onaylı” blok zinciri teknolojisini onayladığını söyledi.

Ülkeler Harekete Geçti

Çarşamba günü, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, düzenlemeler hakkında rehberlik sağlamak ve piyasaya kripto para birimleri tanıtmak için önde gelen küresel kripto para borsası Binance ile bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı.

Anlaşmaya göre,

“Binance, Ukrayna'daki yatırımlar ve işletmeler için faydalı koşullar oluşuncaya kadar blok zinciri teknolojisini kullanarak hakların kripto varlıklara veya para birimlerine devredilmesi için şeffaf ve etkili mekanizmaların geliştirilmesine yardımcı olacak. İşbirliği anlaşmasının bir parçası olarak, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Binance, blockchain teknolojisinin uygulanması ve Ukrayna'da yeni kripto varlıklar ve kripto para piyasasının yaratılması için strateji geliştirmek üzere bir çalışma grubu oluşturacak.”

Bu arada, 2020 yılının ilk çeyreğinde, Hong Kong ve Tayland'ın ortak dijital para birimi projeleriyle ilgili yeni araştırmalar yapacakları bildirildi ve yerel haber kaynağı EJ Insight bu gelişmeyi açıkladı. “Project LionRock” olarak adlandırılan girişim, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) sınır ötesi ödemeler ve Hong Kong ve Tayland'daki bankalar arasındaki ödemeler için uygulanmasını araştırıyor.

Norveç’in merkez bankası Norges Bank (NB), “paraya ek olarak uygun yasal durumun varlığını sağlamak için” dijital para biriminin kullanılmasını düşünüyor.

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre, yeni gelişmelerle birlikte cüzdanınız için vereceğiniz savaş azalıyor.

“Yeni para biçimlerinin benimsenmesi bir değer deposu ve ödeme aracı olarak çekiciliğine bağlı olacak.”

Teknoloji devleriyle doğrudan rekabet etmek yerine, IMF yeni bir beraberlik türünün ileriye dönük olabileceğini, merkez bankalarının özel sektörle el ele tutuşmasının bir yansımasının olacağını ve bu yansımanın da yarının dijital parasını - sentetik merkez bankası dijital para birimi (sCBDC) olarak sunacağını ifade ediyor ve şöyle diyor:

“Bu sentetik merkez bankası dijital para birimi - veya kısaca “sCBDC” ödemeler zincirinin birçok adımında yer almayı gerektiren tam teşekküllü emsali [CBDC] 'ye kıyasla önemli avantajlar sunuyor. Bu, merkez bankası için onları pahalı olmayan ama riskli olabilen bir yola sokuyor. Çünkü onları bilinmeyen bir marka yönetimi, uygulama geliştirme, teknoloji seçimi ve müşteri etkileşimi alanına itiyor. Kamu-özel ortaklığı olan sCBDC modelinde, merkez bankaları temel işlevlerine odaklanır: güven ve verimlilik sağlamak. Stablecoin sağlayıcıları olarak özel sektör, kalan adımları uygun gözetim ve yönetişim altında yerine getirmeye ve en iyiyi yapmaya devam edecek: müşterilere yenilikçilik sunma ve onlarla etkileşime girme."

Kamu-özel ortaklığı olan sCBDC modelinde, merkez bankaları temel işlevlerine odaklanır: güven ve verimlilik sağlamak. Stablecoin sağlayıcıları olarak özel sektör, kalan adımları uygun gözetim ve yönetişim altında yerine getirmeye ve en iyiyi yapmaya devam edecek: müşterilere yenilikçilik sunma ve onlarla etkileşime girme.”

Nakit işlemlerde kaybedilenlerden dolayı İsveç de dahil olmak üzere birçok ülke merkez bankası dijital para biriminin ihracını araştırıyor. Nakit bazlı ödemeler bazı ülkelerde azalmaya devam ettikçe, düzenleyiciler ve bankacılar dijital parayla fiatın nasıl destekleneceğini araştırıyorlar.

IMF raporu, stablecoin kripto para birimlerinin bu görev için uygun olduğunu göstermekte:

“Ödemeler, para aktarma eyleminden ibaret değil. Onlar insanları birbirine bağlayan temelde sosyal bir deneyim. Stablecoinler, dijital yaşamlarımıza daha iyi entegrasyon potansiyeline sahip ve kullanıcı merkezli tasarım geliştiren firmalar tarafından tasarlandı. Muazzam küresel kullanıcı tabanına sahip büyük teknoloji firmaları, yeni ödeme hizmetlerinin hızla yayılabileceği hazır bir ağ sunuyor.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ