Bu insan hakları aktivistleri, Bitcoin ve sabit paraları, kötü durumdaki ekonomilerden gelen insanlar için finansal olarak özgürleştirici araçlar olarak etiketledi.

İnsan Hakları Aktivistleri, ABD Kongresi

Bu insan hakları aktivistleri, Bitcoin ve sabit paraları, kötü durumdaki ekonomilerden gelen insanlar için finansal olarak özgürleştirici araçlar olarak etiketledi.

ABD Kongresi'ni para politikalarında kriptoya karşı kapsayıcı bir yaklaşım sürdürmeye çağırdılar. ABD Kongresine açık bir mektupta, 20 farklı ülkeden insan hakları aktivistleri “sorumlu bir kripto politikasına” desteklerini dile getirdiler. Bu aktivistler, milyonlarca insan için demokrasiyi ve özgürlüğü desteklemek için gerekli araçlar olarak nitelendirerek Bitcoin ve stablecoin'i övdü.

İlginç bir şekilde, bu açık mektup, bazı üst düzey teknoloji yöneticilerinin ve akademisyenlerin kripto endüstrisi üzerinde katı eylemler başlatmak için ABD Kongresine yazmasından sadece bir hafta sonra geldi. Görünüşe göre insan hakları aktivistleri bu akademisyenlerden gelen kripto karşıtı mektuba karşı çıkıyor.

Bu aktivist grubu, temel olarak sorunlu ekonomik koşullar altında olan ülkeleri temsil ediyor. Eylemciler Rusya, Ukrayna, Nijerya, Irak, Küba, Venezuela ve Kuzey Kore gibi ülkelerden. Bu ülkeler genellikle Bitcoin ve diğer halka açık kripto para birimlerini finansal açıdan özgürleştirici araçlar olarak görüyor.

Mektupta eylemciler, açık bir para sistemini savunmak için burada olduklarını yazdılar. Ayrıca, diğer parasal seçenekler başarısız olduğunda insanlara yardım etmek için Bitcoin kullandıklarını söylediler. Eylemciler mektupta şunları yazdı: Siyasi baskı ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan insanların yaşamlarında giderek daha fazla rol oynayan parasal araçlara karşı açık fikirli, empatik bir yaklaşımı teşvik etmek için yazıyoruz.

Bitcoin ve stablecoin'lerin her sorunu çözdüğünü veya tamamen pozitif veya risksiz olduklarını iddia etmiyoruz. Ancak kripto karşıtı mektubun yazarlarının iddialarının aksine, bol miktarda kanıt Bitcoin'in önümüzdeki on yılda Amerikalıları ve küresel vatandaşları güçlendirmeye devam edeceğini gösteriyor.

Bitcoinler ve Stablecoin'ler Ekonomik Krizde Bir Nimet

Mevcut makroekonomik durum ve jeopolitik kriz nedeniyle, bazı ülkeler artan enflasyon ve para birimlerinin değer kaybetmesi gibi zorluklarla karşı karşıya. Bu nedenle, bu ülkelerin vatandaşları Bitcoin ve diğer USD sabitli dijital paralarda finansal teselli buluyor.

Bu aktivistler, “özgürlük ve demokrasi mücadelesinde” Bitcoin ve stabilcoinlere güvendiklerini söylediler. Ayrıca, sorunlu ekonomilerde veya otoriter rejimlerde kalan on milyonlarca insan kripto para birimlerine güveniyor. Mektup ayrıca şunları not eder:

Bitcoin, açık ve izinsiz olduğu için finansal katılım ve güçlendirme sağlar. Dünyadaki herkes kullanabilir. Bitcoin ve stablecoin'ler, yerel para birimlerinin çöktüğü, kırıldığı veya dış dünyayla bağlantısının kesildiği Nijerya, Türkiye veya Arjantin gibi ülkelerdeki insanlar için küresel ekonomiye sınırsız erişim sunuyor.

Ayrıca Küba, Venezuela, Nijerya ve Afganistan gibi dünyanın dört bir yanından ve hiperenflasyonla karşı karşıya olan ülkelerden örnekler verdiler. Bu ülkeler, uygun finansal altyapı eksikliği veya kontrol edilemeyen enflasyon nedeniyle yüksek kripto kabulüne sahiptir.

Yaklaşık 1.500 bilgisayar bilimcisi, bu ayın başlarında Kongre'ye sunulan kripto karşıtı mektubu destekledi. İnsan hakları aktivistleri onlara saldırarak şunları yazdı:

Parasal sömürgeciliğin dehşeti, kadın düşmanı finans politikası, dondurulan banka hesapları, sömürücü havale şirketleri ve küresel ekonomiye bağlanamama  Batı'dakilere uzak fikirler olabilir. Çoğumuz ve topluluklarımız için  ve dünya çapındaki insanların çoğu için bunlar günlük gerçeklerdir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için “zaten kullanımda olan çok daha iyi çözümler” olsaydı, bunu bilirdik.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ