İnsan Hakları Vakfı (HRF) gizlilik odaklı Bitcoin projeleri üzerinde çalışan yazılım geliştiricilerini desteklemek için bir fon başlattı.

İnsan Hakları Vakfı, Bitcoin Gizlilik Projelerinin Geliştirilmesini Desteklemek İçin Fon Başlattı

İnsan Hakları Vakfı (HRF) gizlilik odaklı Bitcoin projeleri üzerinde çalışan yazılım geliştiricilerini desteklemek için bir fon başlattı.

Küresel olarak insan haklarını teşvik etmeyi ve korumayı amaçlayan New York merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş, girişimi Çarşamba günü bir basın açıklamasında duyurdu. TİHV, fonun "dünya çapında insan hakları aktivistleri, sivil toplum örgütleri ve gazeteciler için daha iyi bir finansal araç olarak hizmet etmek" için başladığını söyledi.

Vakıf ayrıca yeni fonun ilk hibesini, Bitcoin işlemlerini izlemeyi zorlaştıran CoinSwap üzerinde çalışan İngiltere merkezli bir geliştirici olan Chris Belcher'e verdi. Açıklamaya göre, yakında başka bir geliştiriciye ikinci bir hibe verilecek.

TİHV ayrıca toplanan bağışların % 95'inin seçilen geliştiricilerin çalışmalarını finanse etmek için kullanılacağı bir kitle fonlaması kampanyası yoluyla daha fazla destek istemektedir. (Geri kalan% 5, genel olarak SAİK'in çabalarını destekleyecektir.)

 "Dünyadaki insan hakları savunucuları ve muhabirleri, donmuş banka hesapları, dış finansman kısıtlamaları, ödeme gözetimi ve gelir elde etme veya bağış almada genel zorluk şeklinde artan finansal baskı ile karşı karşıya. Bitcoin, Signal ve Tor Browser ve SecureDrop gibi projeler gibi şifreli mesajlaşma uygulamalarının yanında ilerlemelerini sağlamak için güçlü bir araç olabilir."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ