Nijerya Merkez Bankası, çevrimiçi işlemleri artırmak için hem bireyler hem de şirketler için günlük para çekme işlemlerine bir sınır koydu.

İnsanlar İçin Bitcoin: Nijerya, ATM

Nijerya Merkez Bankası, çevrimiçi işlemleri artırmak için hem bireyler hem de şirketler için günlük para çekme işlemlerine bir sınır koydu. Ülke nakitsiz hareket ettikçe Bitcoin'in benimsenmesinin artması muhtemeldir.

Nijerya Merkez Bankası (CBN), Afrika'nın en kalabalık ulusunu nakitsiz bir topluma dönüştürmek için ülkenin günlük ve haftalık nakit çekme limitlerini kısıtladı. Apex bankası, Nijeryalıların çoğu işlem için dijital alternatiflere güvenmelerini istiyor.

Salı günü CBN, bireyler ve kurumsal kuruluşlar için nakit limitlerini revize eden resmi bir not yayınladı. Nota göre, Nijeryalılar günlük maksimum 20.000 ₦ (45 $), bireysel hesaplar için maksimum 100.000 ₦ (224 $) ve kurumsal hesaplar için 500.000 ₦ (1.122 $) para çekebilirler.

Ülke genelindeki otomatik vezne makineleri (ATM'ler) yeni yönergeye uyacak şekilde ayarlanacak ve ayrıca ₦ 200'den yüksek naira mezhepleri dağıtmayacak. Belirlenen eşiğin üzerindeki tüm nakit çekme işlemleri, sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 10 ücret alacaktır.

Yeni kurallar, nakit işlemlerini sınırlamak ve açık piyasadaki nakit miktarını azaltmak için daha geniş bir hükümet çabasının bir parçasıdır. Geçen ay CBN, yüksek değerli naira banknotlarını yeniden tasarlama planlarını duyurdu ve halkın eski banknotları bankalara yatırması için 31 Ocak'a kadar bir son tarih belirledi. O sırada CBN Başkanı Godwin Emefiele, ülkedeki tüm nakit paranın yüzde 85'inin ticari bankaların dışında olduğunu söyledi ve bunu ülkenin yükselen enflasyonundan sorumlu tuttu. Ayrıca 2015'ten Eylül 2022'ye kadar dolaşımdaki nakit miktarının ikiye katlanarak 3,23 trilyon nairaya (7,3 milyar dolar) ulaştığını belirtti. Ona göre:

Bu kabul edilemez ve gerçekten de para arzının kontrolünü merkez bankasının elinden alıyor. Bu direktifin enflasyon üzerinde olumlu bir etkisi olacağına şüphe yok.

Nijerya'nın yeni para çekme limiti 9 Ocak'ta başlayacak ve ayrıca bireylerin 50.000 ₦'nin üzerindeki çekleri bozdurmasını engelleyecek. Ancak banka, “ayda bir defayı geçmemek üzere zorunlu hallerde” gerçek ve tüzel kişiler için sırasıyla 5 milyon ₦ ve 10 milyon ₦ maksimum nakit çekimine izin verecek.

Yeni Naira Para Çekme Limitlerinin Anlamı

Nijerya Senatosu, iş uzmanları ve finans paydaşları, yeni yönergesi için CBN'yi suçladı. Bu taraflar, bu kuralların uygulanmasının ekonomik ortamı daha rahatsız edici hale getirebileceğinden endişe ediyor. Çarşamba günü yapılan genel kurul toplantısında, Senato Azınlık Lideri Phillip Aduda, politikanın küçük işletme sahiplerini etkileyeceği konusunda uyardı ve Senato'dan CBN'yi devreye sokmasını istedi. Sonuç olarak Senato, politikayı savunmak için iki CBN vali yardımcısını davet etti.

Bununla birlikte, kripto kullanımı ve benimsenmesi bir umut ışığı görebilir. Nijerya, dünya çapında en yüksek kripto kabul oranlarından birine sahip ve Afrika'daki tüm kripto sahiplerinin üçte birinden fazlasına ev sahipliği yapıyor. 2021 Üçlü A kripto sahipliği sıralamasına göre, Nijerya'nın Bitcoin sahiplik derecesi 22 milyon ile dünyanın dördüncü en büyük sahibi. ABD 46 milyonla 1. sırada yer alırken, onu 27 milyonla Hindistan ve 26 milyonla Pakistan takip ediyor.

Muhtemelen, Nijerya pazarını bastırmaya yönelik herhangi bir girişim, insanları yalnızca Bitcoin'e doğru itecektir. Geçen yıl CBN, finans kurumlarına kripto işletim hesaplarını kapatma emri verdi. Bunun yerine, insanlar Paxful gibi borsalarda eşler arası alım satıma geçtikçe ülkenin Bitcoin kullanımı arttı. Aslında, yıl boyunca ülkede konferanslar düzenliyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ