İnternet Arşivi (IA), büyük yayınevleri New York'un Güney Bölgesinde yasal bir şikayet sunduktan sonra ücretsiz e-kitaplar sunan geçici çevrimiçi hizmetini kapatıyor.

Internet Archive, Yayıncıların Telif Hakkı İhlali İddiasıyla Karantina Projesini Erken Kapatıyor

İnternet Arşivi (IA), büyük yayınevleri New York'un Güney Bölgesinde yasal bir şikayet sunduktan sonra ücretsiz e-kitaplar sunan geçici çevrimiçi hizmetini kapatıyor.

IA'dan yapılan açıklamaya göre, Ulusal Acil Durum Kütüphanesi (NEL) planlanan kapanış tarihinden 14 gün önce 16 Haziran'da kapanacak.

Dava - Hachette, HarperCollins, Penguin Random House ve Wiley'den - IA'nın servise yüklenen bazı kitapların lisans sürümlerini ihmal ederek kasıtlı telif hakkı ihlali yaptığını iddia etti. Dilekçe, sadece IA'nın NEL teklifini değil, aynı zamanda COVID-19 karantinasına bir cevap olan Açık Kütüphane programının tamamını da kapsamaktadır.

IA, şikayet nedeniyle NEL teklifini iki hafta erken bitirmeyi seçtiğini, ancak başka bir dijital kütüphanenin acil durum modeli HathiTrust'a dayalı kontrollü dijital krediler sağlamaya devam edeceğini söyledi.

IA, yaptığı açıklamada "Şikayet, dijital kitaplara sahip olan ve ödünç veren herhangi bir kütüphanenin kavramına saldırıyor ve dijital dünyada bir kütüphanenin ne olduğu fikrine meydan okuyor. Bu dava, başlangıçta NEL ile ilgili endişelerini dile getiren ancak sonuçta fiziksel okullarından ve kütüphanelerinden kopan insanlara erişim sağlamak için bizimle çalışmaya karar veren bazı akademik yayıncıların aksine duruyor."

Şikayeti getiren dört yayıncı, New York Times'ın bildirdiği gibi IA'ya hukuki yanıtta yardımcı olan Amerikan Yayıncılar Birliği üyesidir. IA, firmaların şikayetlerini bırakmalarını ve hizmetle çalışmayı tercih etmelerini umduklarını söyledi. Ancak IA, şikayete nasıl daha fazla yanıt vermeyi planladığını belirtmedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ