İnternet Arşivi, New York'un Güney Bölgesi'ndeki büyük yayınevlerinden, "Açık Kütüphane" adı verilen telif hakkı yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla yasal bir şikayetle karşı karşıya.

İnternet Arşivi, Büyük Yayıncıların Yasal Şikayetiyle Karşı Karşıya

İnternet Arşivi, New York'un Güney Bölgesi'ndeki büyük yayınevlerinden, "Açık Kütüphane" adı verilen telif hakkı yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla yasal bir şikayetle karşı karşıya.

Saha, Mart ayında, koronavirüs pandemisinin karantina önlemlerine yanıt olarak hizmeti yarattı.

Yine de Hachette, HarperCollins, Penguin Random House ve Wiley - Amerikan Yayıncılar Birliği'nin tüm üyeleri - şimdi geri çekiliyor.

İnternet Arşivinin hizmetinin, Açık Kütüphane'nin materyalleri, yayıncılara ve yazarlara lisans veya ödeme yapılmaksızın sağlanan kitapların taranmış ve yüklenmiş sürümlerini içerdiğinden, telif hakkı ihlallerini temsil ettiğini iddia ediyorlar.

Dosyalamaya göre, hizmetin koleksiyonu üç kütüphaneden taranan kitaplarla bir milyondan fazla oldu.

Dosyalama, Açık Kütüphane programını geleneksel halk kütüphaneleriyle karşılaştırdı.

Programın adının yanıltıcı olduğunu ve ticari bir işletme olduğu için kütüphane terimini yanlış kullandığını iddia etti.

Dosyalama, Arşiv'in büyük ölçekli kitap tarama yeteneği gibi hizmetlerinin satışı da dahil olmak üzere destekçiler ve ticaret yoluyla 100 milyon dolar kazandığını belirtti.

 İnternet Arşivinin kurucusu Brewster Kahle, The Verge'e yaptığı bir yorumda, "Kütüphane olarak, İnternet Arşivi, kütüphaneler her zaman olduğu gibi kitap satın alıyor ve ödünç veriyor. Bu, yayıncılığı, yazarları ve okuyucuları destekliyor. bu durumda, korunan sayısallaştırılmış sürümler ve okullar ve kütüphaneler kapalıyken kimsenin çıkarına değil” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ