Bu yazımızda sizlere Internet Computer (ICP) Nedir? sorusunun cevabını verip ICP Coin hakkında bilgiler vereceğiz.

Internet Computer (ICP) Nedir? İşte Ayrıntılarıyla ICP Token

Bu yazımızda sizlere Internet Computer (ICP) Nedir? sorusunun cevabını verip ICP Coin hakkında bilgiler vereceğiz.

Internet Computer (ICP) Nedir?

Internet Computer, zayıf sistem güvenliği, internet hizmetlerinin tekelleşmesi ve kişisel kullanıcıların kötüye kullanılması gibi günümüzün geleneksel internetinde karşılaşılan başlıca zorluklardan bazılarını ele almak için tasarlanmış, DFINITY Vakfı tarafından oluşturulmuş açık kaynaklı bir kitle hesaplama platformudur.

Basit akıllı sözleşmelerden ve DeFi uygulamalarından endüstriyel platformlara ve kurumsal sistemlere kadar neredeyse her ölçekte uygulamayı barındırabilen modern bir internet inşa etmek üzere yola çıkılmıştır. Sistem teorik olarak "insanlığın tüm yazılım mantığını ve verilerini akıllı sözleşmelerde" barındırabilir.

Proje ilk olarak 2015 yılında kuruldu ve duyuruldu ve 2018 boyunca birkaç finansman turu gerçekleştirerek toplam 195 milyon dolar topladı. Internet Computer’ın büyümesi ve gelişimi şu anda Zürih merkezli, Palo Alto, San Francisco, Tokyo'da ofisleri ve küresel olarak uzak ekipleri bulunan kar amacı gütmeyen DFINITY Vakfı tarafından denetleniyor.

Bunun ötesinde, platform şu anda DFINITY’nin geliştirici kaynaklarını internet bilgisayarında kendi yazılımlarını oluşturmak ve başlatmak için kullanabilen geniş bir geliştirici topluluğu tarafından daha da geliştirilmektedir.

Internet Computer (ICP) Nasıl Çalışır?

Internet Computer (ICP), her ölçekte ve karmaşıklıktaki uygulamaları destekleyebilen tek bir birleşik bilgisayar platformu üretmek için çok sayıda bilgisayar düğümünün toplu hesaplama gücünü birleştiren Internet Computer Protokolü (ICP) olarak bilinen yeni bir merkezi olmayan protokol üzerine kurulmuştur.

Internet Computer (ICP) ile akıllı sözleşmeler, ayrı uygulamalar veya işlevler olarak işlev gören hesaplama birimleri olan "bölmeler" olarak bilinen güvenli kod birimlerine ayrılır. Son kullanıcılar, bir giriş noktası aracılığıyla bu kutularla etkileşime girebilirler - ve kullanıcı deneyimleri bugünün internetine çok benzer olacaktır.

Geleneksel internetten farklı olarak, Internet Computer (ICP), merkezi altyapıya dayanmak yerine uygulamaları ve verileri doğrudan zincir üzerinde barındıracak ve sunacaktır. Temel katmanında, bir veri merkezleri ağı, ICP protokolünü çalıştıran nodeları başlatabilir. Bu nodelar daha sonra, kullanıcıların web deneyimlerinin bir parçası olarak etkileşimde bulunabilecekleri yazılım bölmelerini barındırmak için kullanılan alt ağlar halinde düzenlenebilir.

Mart 2021 itibariyle, platform yarı halka açık ana ağını başlattı ve veri merkezleri ve geliştiriciler şu anda işe alınıyor. Proje için 20 yıllık bir yol haritası kısa süre önce DFINITY Vakfı tarafından açıklandı, aşağıya hedeflerinin bir özetini ekledik.

Beş yıl içinde: okullar Internet Computer (ICP) ve Motoko (programlama dili) hakkında bilgi verecek. Bazı açık internet hizmetleri önemli bir başarı elde etmiş olacak ve ICP'nin ne olduğu konusunda yaygın bir anlayış olacaktır.

10 yıl içinde: Internet Computer (ICP), büyük teknolojinin kapalı tescilli internet ekosistemini geçme yolunda olacak; fonlar eski internet şirketlerinden ICP'ye yönlendirilmeye devam edecek; ve DeFi, geleneksel finans teknolojisiyle aynı seviyede olacaktır.

20 yıl içinde: ICP bugünün kapalı internetinden daha büyük olacak. Toplumun önemli altyapısının çoğu burada barındırılacak ve dünyanın her yerindeki bireyler, büyük ölçüde iyileştirilmiş mahremiyet ve kişisel özgürlüklerden yararlanacak.

Internet Computer (ICP)’yi Benzersiz Kılan Nedir?

Rakip platformların aksine, son kullanıcı Internet Computer (ICP)’deki akıllı sözleşmelerin (veya kutuların) hesaplama çıktıları için ödeme yapmaz. Bu kutular, önceden "döngü" ile doldurulur ve bunun yerine "ters gaz" modeli aracılığıyla kendi hesaplamaları için ödeme yapar.

Bunun birçok faydası vardır. Birincisi, kullanıcıların ICP ile etkileşimde bulunmak için herhangi bir kripto para birimine sahip olmaları gerekmiyor - bu da girişte önemli bir engeli ortadan kaldırıyor. Kullanıcıların ayrıca etkileşimde bulundukları hizmetin merkezi olmayan teknolojilere dayandığını bilmelerine bile gerek yok, bu da süreci bugün alıştıkları için sorunsuz bir deneyim haline getiriyor.

Bunun yerine, veri merkezleri hizmetleri için ICP tokenları biçiminde ücret alır. Bu tokenlardan bazıları, döngülerle şarj etmek için kullanılır. Internet Computer (ICP)’nin hesaplama kaynağı olarak, döngüler, her bir kutunun kullanımıyla yavaş yavaş tükenir ve düzenli olarak yenilenmeleri gerekir. Her döngünün maliyeti, ağın yönetişim sistemi tarafından belirlenecek ve zaman içinde sabit bir değere yönelmelidir.

Ağ Sinir Sistemi (NNS) olarak bilinen bu yönetişim sistemi ilk olarak Eylül 2020'de DFINITY Vakfı tarafından ortaya çıkarıldı. NNS, ağı "kontrol etmekten, yapılandırmaktan ve yönetmekten" sorumludur. Ağ yönetişimine katılmak için, kullanıcıların belirli bir süre için ICP tokenlarını kilitlemesi gerekecektir. Bu süreç, kullanıcıya ağı şekillendirmeye ve yönetişim ödülleri kazanmaya yardımcı olmak için yönetişim önerileri üzerinde oylama hakkı veren "Nöronlar" oluşturur.

Internet Computer (ICP) Proof of stake (POS) temelli dört katmanlı bir fikir birliği mekanizması tarafından desteklenmektedir. Bir kimlik katmanı, rastgele bir işaret katmanı, bir blok zinciri katmanı ve bir noter katmanından oluşur. Birlikte, bu katmanlar, bilinen saldırı vektörlerine (Sybil ve% 51 saldırıları gibi) karşı kanıtlanabilir güvenlik ve direnç sağlarken, ademi merkeziyetçilik sağlar ve ağın milyonlarca katılımcıyı destekleyecek şekilde ölçeklenmesini sağlar.

Internet Computer (ICP) projesi, kripto alanındaki en kapsamlı ekiplerden biri tarafından üzerinde çalışılıyor veya doğrudan DFINITY'den alıntı yapmak için, "sektörün en seçkin dağıtılmış bilgi işlem mühendisleri, kriptograflar ve operasyon uzmanlarından oluşan ekibi" tarafından inşa ediliyor. Gelişimi, DFINITY'nin eşik rölesine ve PSC zincir teknolojisine öncülük eden deneyimli bir girişimci ve kripto teorisyeni olan DFINITY'nin kurucusu ve baş bilim adamı Dominic Williams tarafından yönetiliyor.

Internet Computer (ICP) Ethereum ile Nasıl Karşılaştırılır?

Temel olarak dijital varlıkları (ETH ve ERC-20 tokenları gibi) taşımak ve kullanmakla ilgili merkezi olmayan uygulamalar (DApp) için teknoloji yığını sağlayan Ethereum'un aksine, Internet Computer (ICP) verilere özel kimlikler tahsis ederek geleneksel interneti değiştirmekle görevlendirilmiştir.

Bir tarafta Ethereum, anlaşmaları ve eylemleri otomatik olarak uygulamak için akıllı sözleşmeler kullanıyor. Internet Computer (ICP) ise kutuları kullanır; akıllı sözleşmelere çok benzeyen ancak ultra ölçeklenebilir olacak şekilde oluşturulmuş.

Bunun ötesinde, iki platform hızları ve verimlilikleri açısından önemli ölçüde farklılık gösterir. Ethereum şu anda nispeten yüksek işlem ücretlerinden ve yavaş işlem onay sürelerinden (büyük ölçüde tıkanıklık nedeniyle) muzdarip olsa da, Internet Computer (ICP)’nin devasa işlem hacmi, 5-10 saniye içinde mutlak işlem kesinliği elde etmesini sağlar; eşik röleleri.

Bunu akılda tutarak, İnternet Bilgisayarı ile Ethereum'un mevcut durumu karşılaştırılırken bu performans avantajları görülmektedir. Ethereum 2.0'ın kademeli olarak piyasaya sürülmesiyle bu farklılıklar önemli ölçüde değişebilir.

ICP tokenı Binance’te işlem görüyor. Binance’te bu linkten hesap açarak %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ