Bitcoin sadece bir kripto paradan ibaret değil artık.

Bitcoin sadece bir kripto paradan ibaret değil artık. Felsefesi ve vaat ettikleri ile bir kripto para biriminden çok daha fazlası anlamına geliyor. Bu nedenle internet e-postadan ibaret değil Bitcoin de kripto paradan…

Bitcoin 2008 yılından beri hayatımızda yer alıyor. O zamandan beri dijital para diyenler de var,Bitcoin’i sanal para olarak niteleyenler de… Ne derseniz deyin ama bu nitelendirmelerin hepsinde bir eksiklik kalıyor. Bu bağlamda Bitcoin’e dijital para demek interneti e-postadan ibaret sanmakla eşdeğer.

İngilizce’de ‘’sends in the wheel’’ diye bir tabir var.’’Çarklardaki kum taneleri ‘’ diye çevirebileceğimiz bu ifade itibari paraların mevcut finansal düzende hareket ederken sürtünme kuvvetini ifade etmektedir. Bu sürtünme kuvveti aracıları ifade etmektedir. Düşünsenize aracılara o kadar para ödüyoruz ki. Örneğin, 1000 dolar göndereceksiniz. Para uluslararası sistemde o aracıdan bu aracıya geçerken her adımda işlem kesintisine maruz kalıyor. Sonuç itibariyle gönderdiğimiz para hedefe ulaştığında kesintilerden ciddi anlamda rahatsızlık duyuyoruz.

İşte Bitcoin ve kripto paralar aracıları ortadan kalktığı için sadece kripto paradab ibaret değiller. Kulanıcılarını bankaların işlem ücretlerinden kurtarıyor. Değerin transferinde gerçekten müthiş bir adım. Hem daha hızlı hem de çok ucuz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ