Bir Fransız teknoloji girişimcisi, eski meslektaşlarından bir "intikam eylemi" olduğu iddia edilen bir hamlede bulunarak 1 milyon avrodan fazla değerde Bitcoin çaldığı iddiasıyla yakalandı.

İntikam Eylemiyle 182 Bitcoin Çaldı Ancak En Sonunda Yakayı Ele Verdi

Yerel gazeteci Le Parisien'in 28 Aralık'ta bildirdiğine göre, isimsiz kişi hırsızlık, kara para aklama ve dolandırıcılık yoluyla veri işleme sistemlerine erişim konusunda Paris'te bir hakim tarafından suçlandı.

Yapılan Hırsızlık

Şüphelinin hırsızlık motivasyonunun işten çıkarılması olduğu ve yazının yazıldığı sırada yaklaşık 1,3 milyon dolar değerinde toplam 182 Bitcoin (BTC) çaldığı ifade ediliyor.

Adamın Fransız teknoloji girişiminin eski bir çalışanı olduğu bildiriliyor.

Firmadaki ekibin stratejik farklılıkları nedeniyle şüpheli şahıs, kendini bir anda girişimin dışında kalan birkaç yöneticiden biri olarak bulduğunu söyledi. Yeni projeleri takip etmek için ülkeden ayrıldığı sırada olayın gerçekleştiğini belirtti.

Aralık 2018 ve Ocak 2019 arasında yöneticiler, Bitcoin varlıklarının azaldığını fark etmeye başladıklarını bildirildiler.

Şüphelinin, her sahte Bitcoin işleminin, iç güvenlik uyarısını tetikleyecek olan eşiğin altında bir miktar olmasını sağlamak için hırsızlığını tasarladığı iddia ediliyor. Bu içeriden öğrenilen bilginin araştırmacılar için tehlikeli bir durum olduğu ve mevcut veya eski bir çalışanın suçun arkasında olma olasılığı konusunda uyardığı bildirilmekte.

Calvados Hattında Tutuklandı

Bir şikayette bulunduktan sonra, Jandarma'nın siber suç bölümündeki (C3N) müfettişler hırsızlıkları yeniden inşa etmek için birkaç ay harcadı.

Siber devlerin çalışması, şüpheli için çıkarılan arama emriyle sonuçlandı ve 20 Aralık'ta Calvados'tan Fransa'ya döndüğünde sonunda ilgili şahıstutuklandı. Duruşmayı bekleyen bilgisayarının ve özel anahtarlarının ele geçirildiği bildirildi ve çalınan fonların bir kısmı, AGRASC - Fransa’nın cezai takibat sırasında el konulan varlıklar ajansı'na devredildi.

Blockchain Meraklı Araştırmacılar

Bu sonbaharın başlarında Cointelegraph, C3N'nin, Europol tahsisli fonlardan kripto para satın almak ve operasyonel maliyetlerini bu varlıklarla karşılamak için Tezos (XTZ) blok zincirinde yayınlanan akıllı sözleşmeleri kullandığını bildirdi. C3N tarafından kullanılan sistemin “bir kamu otoritesi tarafından geliştirilen ilk akıllı sözleşme” olduğu iddia edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ